Zdrowie i uroda

Wszystko o bólu gardła

Prawdopodobnie każdy człowiek miał kiedyś do czynienia z bólem gardła. Choć nie jest to najgroźniejsza i najstraszniejsza choroba świata, potrafi ona znacząco utrudnić życie i stworzyć duży dyskomfort. Walcząc z nią, ludzie na okrągło łykają tabletki do ssania na gardło, zamiast poznać przyczynę problemu. Skąd się on bierze?

Powstawanie bólu gardła

Według statystyk każda osoba żyjąca na świecie przechodzi przez ból gardła przynajmniej cztery razy w roku. Alergicy i ludzie podatni na zachorowania mogą zmagać się z nim nawet kilkukrotnie częściej.
Główną przyczyną dolegliwości są infekcje bakteryjne. Rozwijające się w organizmie bakterie doprowadzają do wielu powikłań, w tym do obrzęku i przesuszeń dróg oddechowych.
Jeżeli ból wynika z przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach, palenia papierosów czy ciągłego mówienia, wystarczy zastosować tabletkę do ssania na gardło.

Lecznicze środki ziołowe

Przed zastosowaniem syntetycznych leków farmaceutycznych warto przetestować działanie mniej inwazyjnych środków. Ziołowe preparaty dostępne są w aptekach oraz sklepach spożywczych.
Dobrze działające, ziołowe preparaty muszą mieć odpowiedni skład. Powinny znaleźć się w nim wyciągi różnych roślin: tymianku, pędu sosny, czarnego bzu, podbiału bądź szałwii.
Ziołowe tabletki do ssania na gardło są smaczne i bezpieczne, dlatego można je podawać nawet dzieciom i osobom starszym. Zazwyczaj nie wykazują się one jednak zbyt szybkim działaniem.

Mocniejsze leki farmaceutyczne

Poważniejsze i bardziej intensywne bóle gardła leczy się substancjami syntetycznymi. Wykazują się one nieco innym działaniem niż preparaty ziołowe, w pełni naturalne.
Właściwości syntetycznych tabletek do ssania na gardło działają zarówno przeciwbólowo, jak i odkażająco bądź przeciwzapalnie. Większość dostępna jest na receptę.
W składzie takich preparatów należy szukać salicylanu choliny albo chlorku cetylpirydyny. Te związki przynoszą błyskawiczną ulgę i redukują stan zapalny gardła.

Najlepsze tabletki do ssania

Najszybszym rozwiązaniem będzie jednak sięgnięcie po tabletki do ssania na gardło. Najlepsze z nich są dostępne na receptę.
Jednorazowe sięgnięcie po taką tabletkę na pewno nie pomoże. Należy zastosować ten typ leku zgodnie z instrukcją określoną przez jego producenta.
Oczywiście jeśli ból gardła mimo stosowania tych tabletek nie minie, należy zgłosić się jak najszybciej do lekarza pierwszego kontaktu.
Artykuł powstał we współpracy z Gardimax

Previous ArticleNext Article