Biznes

Czy praca za granicą to dalej dobra decyzja?

W latach 2000-2007 w Polsce odnotowano setki tysięcy Polaków, którzy w poszukiwaniu lepszej pracy emigrowali do krajów Europy Zachodniej. Najczęściej kierowali się oni do Wielkiej Brytanii, ale również Niemiec, Włoch, Francji. Otwarcie zagranicznych rynków pracy dla Polaków było możliwe dzięki prowadzonym rozmowom akcesyjnym do UE oraz finalnie: dzięki wstąpieniu polski do Wspólnoty. Czy obecnie podejmowanie pracy za granicą jest dalej opłacalne?

Co ze sprawami podatkowymi?

Wraz ze zmianą kursów walut oraz niepewną sytuacją geopolityczną w wielu zakątkach świata przywożona do Polski wypłata nie odbiega już tak bardzo od Polskich zarobków we wspomnianych wcześniej latach. Oczywiście dalej są to wyższe zarobki, musimy jednak liczyć się także z koniecznością opłacania podatków. Jeśli interesuje nas zwrot podatku z Niemiec czy innego kraju UE, warto poprosić o pomoc wykwalifikowane biura podatkowe.

Zmiany w zatrudnieniu na przestrzeni lat

Bez wątpienia wyjazd w celach zarobkowych 15 lat temu był dobrym wyborem – rynki zachodnie nie były nasycone poszukującymi pracę imigrantami, Polacy znający język angielski mieli ułatwioną drogę do zatrudnienia. Obecnie sytuacja się zmieniła – olbrzymie nasycenie rynku pracownikami z Europy Wschodniej sprawiło, że ciężko znaleźć pracę na niższych stanowiskach. Poszukiwani są jednak specjaliści z takich dziedzin jak inżynieria samochodowa, medycyna, prawo.

Znalezienie takiej pracy będzie wymagało od nas jednak nieco działań: przede wszystkim przygotowanie CV w języku angielskim, które wyślemy do interesujących nas pracodawców. W poszukiwaniu konkretnego stanowiska pracy mogą pomóc nam pracownicy międzynarodowych biur pośrednictwa pracy. Logując się w bazach takich pośredników będziemy informowani o pojawiających się ofertach, odpowiadających naszym oczekiwaniom, w pierwszej kolejności.

Previous ArticleNext Article