Turystyka

Wszystko, co musisz wiedzieć o butach rowerowych SPD.

Kolarstwo to nie tylko dyscyplina sportowa, ale także hobby. Jest to połączenie przyjemności z aktywnością fizyczną. Wiele osób dojeżdża na rowerze do pracy czy szkoły, ale także korzysta z dwukołowca w czasie wolnym. Jednak ważne jest także, aby czuć się wygodnie i swobodnie na rowerze. Z tego względu warto zadbać między innymi o odpowiednie buty.

Buty rowerowe SPD

Wygodne i dostosowane do naszego stylu jazdy obuwie, jest jednym z ważniejszych elementów stroju kolarza. Jednak wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Warto zastanowić się nad kupnem butów rowerowych SPD. Cały system oparty jest na zatrzaskach. Na podeszwie mamy tłok, który wpinamy w dostosowany do niego pedał, podobnie jak na nartach.

Wypinanie butów jest równie proste – wystarczy przekręcić nogę w lewy lub prawy bok, aż zatrzask puści. Dzięki temu dość szybko możemy położyć nogę na ziemi. Jest to ważne, zwłaszcza, gdy nie jesteśmy doświadczeni oraz bardzo przydatne przy używaniu butów SPD przy trekkingu czy w mieście.

Czy ten system w ogóle jest przydatny?

System SPD jest bardzo skuteczny i pomaga zwiększyć efektywność jazdy. Dzięki przyczepieniu buta do pedała, energia generowana przez kolarza jest w bardzo dużym stopniu przekazywana na pedały, co skutkuje przekazaniem jej dalej – do kół. Jest to na tyle efektywny system, że różnicę poczujemy już po pierwszych kilometrach.

Buty rowerowe SPD to marka, która produkuje buty także dla zawodowców. Oczywiście nic na siłę, jednak jeżeli rower to nasze hobby, którego nie mamy zamiaru porzucić w ciągu tygodnia, warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem.

A jakie buty rowerowe SPD wybrać?

Wybór zależy od potrzeb. Dla osób uprawiających kolarstwo górskie, ważna powinna być dość miękka podeszwa, tak aby trudniejsze odcinki trasy, w razie potrzeby, można było przejść pieszo. Dla osób wolących trasy szosowe, lepsze będą twardsze buty, jednak należy zwrócić uwagę na to, aby były one dość przewiewne. Jednak zawsze trzeba kierować się wygodą. Niewygodne buty, to złe buty. Chociaż nie jest to obuwie na spacery, musimy czuć się w nich swobodnie.

Półka cenowa to także nasza osobista sprawa. Należy jednak pamiętać, że aby cały system działał poprawnie, trzeba dobrać także odpowiednie pedały, dopasowane do butów. Tak więc same buty, to tylko połowa wydatków. Warto o tym pamiętać, przy wyborze półki cenowej.

Jak dbać o buty?

Przede wszystkim należy je czyścić. Przy bardzo zabrudzonych butach i pedałach, tłok może nieodpowiednio się wpinać, co na pewno utrudni jazdę. W razie przemoczenia lepiej nie kłaść butów SPD na kaloryfer, gdyż mogą się po prostu rozkleić, a przed jakimkolwiek suszeniem należy wyjąć wkładki z nich wkładki.

Buty i pedały będą się zużywać. Jeżeli zauważymy problemy z wpinaniem lub wypinaniem, warto pomyśleć o wymianie przynajmniej jednego, bardziej zużytego elementu. Warto dbać o akcesoria, tak aby cieszyć się z nich jak najdłużej.

Więcej informacji znajdziesz na stronie buty rowerowe spd.

Previous ArticleNext Article
https://beesafe.pl/porady/rodzaj-pojazdu-i-przeznaczenie-co-wpisac/ https://galoo.pl/ogrzewacz-gazowy-na-taras-niezawodne-zrodlo-ciepla-pod-golym-niebem/ https://atmlive.pl/niezapomniane-chwile-na-tarasie-odkryj-tajemnice-ogrzewania-gazowego/