Zadłużenie może nas dopaść znienacka. Coraz częściej jednak mówiąc o długu, nie mamy na myśli kredytu zaciągniętego w banku. Skoro przybywa małych przedsiębiorców, to zwiększa się również liczba wspólników. Niestety – nie wszyscy z nich są uczciwi. Czasami zadłużenie wcale nie wynika jednak ze złej strony którejś ze stron. Żyjemy w niepewnych czasach, gdzie z dnia na dzień bardzo łatwo może zmienić się nasza sytuacja finansowa. Niezależnie jednak od tego, jaka jest przyczyna, iż ktoś staje się naszym dłużnikiem – naszą własność zawsze chcemy odzyskać. Sposobów, by tego dokonać można wyróżnić kilka. Co istotne, wszystkie są zgodne z obowiązującym w Polsce prawem. Wymagają jednak zatrudnienia dodatkowych pomocników.
Pierwszy krok na drodze do odzyskania swoich pieniędzy (bądź ich równowartości np. w nieruchomościach czy innych dobrach), stanowią zawsze negocjacje. Można przeprowadzać je samodzielnie, bądź z pomocą pośrednika. Niestety, polubowne rozwiązanie sprawy nie zawsze jest możliwe. Z tej przyczyny warto już w okresie takich rozmów rozpocząć poszukiwania kompetentnej firmy windykacyjnej. Zatrudnione w niej osoby działają w sposób kompleksowy, aby ułatwić nam odzyskanie długu. Ich rola sprowadza się do wykorzystania konkretnych metod – wszystkie są zgodne z procedurami i zapewniają maksymalną możliwą skuteczność. Na każdym etapie dłużnik jest informowany o aktualnej sytuacji oraz stosowanych procedurach. Dzięki temu obie strony postępowania zyskują swoisty komfort, a w razie finału sprawy w sądzie – my, jako wierzyciele mamy pewność, iż nie będziemy pociągani do odpowiedzialności, a ewentualne odwołania nie będą łatwe do usankcjonowania.
Pracownicy firmy windykacyjnej w pierwszej kolejności zdobywają istotne informacje na temat stanu posiadania dłużnika. Następnie przesyłają do niego oficjalne zawiadomienie o konieczności uregulowania należności – w sposób polubowny. Wyznaczają też korzystne warunki spłaty. Bardzo ważne jest, by do każdej zadłużonej osoby podejść w indywidualny sposób. Windykatorzy muszą mieć świadomość sytuacji, w jakiej dłużnik się znajduje i to do niej dostosować proponowane warunki. W ramach początkowego postępowania można zdecydować także o przejęciu długu przez osobę trzecią. Decyzja należy tutaj do wierzyciela. Podpisuje on umowę, w wyniku której dłużnik jest zwalniany z długu, a osoba przejmująca tenże dług może nim od tego pory dysponować. W przypadku, gdy ani przejęcie, ani dalsze negocjacje nie są możliwe bądź pozostają bez rezultatów, mimo starań firmy oraz wierzyciela – konieczne jest podjęcie kroków na drodze prawnej. By sądowe postępowanie zakończyło się sukcesem warto skrupulatnie prowadzić dokumentację (każda faktura czy też zapis umowy stanowią niepodważalny dowód w toku rozwoju sprawy). Niezbędnego wsparcia stronie, która pragnie odzyskać dług może dostarczyć radca prawny. Jeśli sprawa zakończy się pomyślnie, dochodzi do wyznaczenia terminu spłaty przez sąd. Terminem wiążącym jest okres dwóch tygodni od zapadnięcia prawomocnego wyroku. W tym czasie warto złożyć ponowną ofertę spłaty – np. w formie ratalnej czy innej, korzystnej dla dłużnika. Jeśli ten ponownie odmawia, bądź unika rozmów z nami (i z firmą windykacyjną), rozpoczyna się egzekucyjny etap postępowania.
Wniosek o egzekucję składamy do sądu, wybieramy też odpowiadającą naszym potrzebom kancelarię komorniczą. Ponieważ jest ich sporo warto zasięgnąć porady w firmie windykacyjnej – z pewnością jej pracownicy mają rozeznanie w tym temacie. Jak więc łatwo zauważyć, przy próbach odzyskania długu usługi windykatora są niezwykle przydatne na każdym etapie postępowania. Stąd, wybór odpowiedniej firmy jest kluczowy i nie powinien następować bez uprzedniego namysłu i dokładnego sprawdzenia rynku.
Więcej: http://wertus-windykacja.pl/oferta/30/Windykacja_nale%C5%BCno%C5%9Bci
Biznes
Windykacja – jak się do tego zabrać?
Previous ArticleDlaczego warto zainwestować w pochłaniacze wilgoci