Wielu młodych ludzi marzy o własnym mieszkaniu. Nie da się jednak ukryć, że z powodów finansowych własne M jest niestety poza zasięgiem wielu polskich rodzin. Właśnie w celu rozwiązania tej sytuacji powstał rządowy projekt Mieszkanie dla Młodych, którego celem jest wsparcie tych, którzy decydują się na zakup swojego pierwszego mieszkania na rynku pierwotnym.
Zanim jednak zdecydujemy się na skorzystanie z programu, konieczny nam będzie zestaw podstawowych informacji, dzięki którym zadecydujemy, czy projekt Mieszkanie dla Młodych został stworzony z myślą o nas, czy jednak niekoniecznie.
Pierwszym warunkiem, który trzeba spełnić jest wiek – beneficjenci programu mogą mieć maksymalnie 35 lat (w przypadku małżeństw brany pod uwagę jest tylko wiek młodszego z małżonków). Kolejną kwestią jest metraż mieszkań i domów (tak, w MdM dofinansowania oferowane są także dla domów), dla których oferowane jest dofinansowanie:
• lokal mieszkalny do 75m², dom jednorodzinny do 100m²,
• lokal mieszkalny do 85m², dom jednorodzinny do 110m² – w przypadku, gdy beneficjent programu wychowuje trójkę lub więcej dzieci.
Beneficjent programu nie może być właścicielem żadnego lokalu mieszkalnego ani w momencie ubiegania się o dofinansowanie, ani w przeszłości. Dodatkowo ustalone zostały limity dotyczące ceny za metr, które różnią się w zależności od miasta i regionu, w których szukamy mieszkania.
Warto przypomnieć: dofinansowaniem objęte są wyłącznie mieszkania i domy z rynku pierwotnego. W przypadku budowy własnego domu w systemie gospodarczym istnieje możliwość skorzystania z innej formy wsparcia, mianowicie osoby do 36 roku życia mogą uzyskać zwrot części podatku VAT za materiały budowlane.
Wymagania dotyczące kredytu w programie Mieszkanie dla Młodych
Minimalny okres kredytowania wynosi 15 lat, a sam kredyt udzielony może być wyłącznie w walucie polskiej. Wkład własny nie może przekraczać 50% wartości lokalu mieszkaniowego. Dodatkowo kredyt musimy wziąć w komercyjnej instytucji kredytującej, która podpisała umowę z BGK (Bankiem Gospodarstwa Krajowego), a więc uczestniczy w programie MDM.
Na dzień dzisiejszy lista banków udzielających kredytów w ramach programu MdM prezentuje się następująco:
• Pekao SA – od 02.01.2014 r.
• PKO BP – od 02.01.2014 r.
• Alior Bank – od 03.02.2014 r.
• SGB – od 10.02.2014 r.
• Getin Noble Bank – od 17.02.2014 r.
• BGŻ – od 26.02.2014 r.
• BOŚ – od 31.03.2014 r.
• BPS – od 01.04.2014 r.
• Bank Millennium SA – od 14.04.2014 r.
• eurobank – od 19.05.2014 r.
Kiedy można stracić dofinansowanie z programu MdM?
Trzeba pamiętać, że dopiero po 5 latach możemy w pełni dysponować mieszkaniem lub domem z programu, a mianowicie wynająć je, sprzedać lub zamienić z lokalu mieszkalnego na lokal usługowy. Jeśli zrobimy to wcześniej, tracimy otrzymane dofinansowanie. Podobnie dzieje się, jeśli w ciągu 5 lat od otrzymania dofinansowania nabędziemy inny lokal mieszkaniowy (nie dotyczy spadków i lokali otrzymanych w drodze zawarcia małżeństwa).
Dobrym źródłem informacji o zasadach i limitach dotyczących programu Mieszkanie dla Młodych jest strona mieszkaniedlamlodych.pl, na której znajduje się także kalkulator, który ułatwi nam oszacowanie poziomu dopłaty, który możemy uzyskać.
Dom i wnetrze
Warunki programu Mieszkanie dla Młodych
Previous ArticleWideodomofon – sposób na większe bezpieczeństwo