Technologia

Wideodomofon – sposób na większe bezpieczeństwo

Domofony są urządzeniami elektronicznymi których funkcją jest komunikacja głosowa pomiędzy osobami znajdującymi się od siebie w niedalekiej odległości. Rozmowy odbywają się bez pośrednictwa centrali pomiędzy zewnętrzną kasetą bramy, a słuchawką znajdującą się w pomieszczeniu. Wideodomofony to urządzenia w których podczas rozmowy widzimy wyświetlacz, a w niedalekiej odległości znajduje się kamera.
domofonDomofony zbudowane są z wzmacniacza akustycznego wraz z tranzystorem, w ich skład wchodzi układ scalony z dołączonymi u wejścia i wyjścia głośniami dynamicznymi.  Części które są niezbędne do zainstalowania domofonu na posesji to kaseta bramowa cyfrowa lub analogowa, minimalnie jeden unifon, istnieją również wideo- unifony (Wideodomofony), Moduł elektroniczny wraz z zasilaczem domofonu, oraz elektro- zaczepy znajdujące się w bramie wejściowej. Można wyróżnić dwa rodzaje systemów w których pracują domofony tj. analogowy prosty system, tani oraz łatwy w montażu, oraz cyfrowy które dają możliwość elektronicznego spisu lokatorów, otwarcie drzwi na zaprogramowany kod, mniejsze panele wejściowe.
Domofony dzieli się na:

  • Bramofony, które charakteryzuje prosty system bezpośredniego połączenia pomieszczenia z bramą wejściową. Jego funkcje ograniczone są do otwierania bramy, zablokowania zamka i wywołania mieszkańców z ich posesji. Ich budowa przedstawia się następująco: kaseta bramowa, wizytówka z przyciskami, unifony zamontowane w lokalach, lub w zamian urządzenia głośnomówiące.
  • Domofony analogowe są najbardziej podstawowymi urządzeniami tego typu. Kaseta znajdująca się przy wyjściu, lub na bramie posiada numery kierujące do poszczególnych lokatorów. Domofony analogowe są instalowane w różnych rodzajach od 4 do 6 żył. Kaseta znajdująca się na zewnątrz posiada mikrofon i głośnik, natomiast unifon to zwykła słuchawka która jest wyposażona na panelu w przycisk umożliwiający wpuszczenie osoby z zewnątrz do środka. Żyły instalacji kablowej służą do połączenia mikrofonu z kasety z unifonem, mikrofonu z unifonu z głośnikiem w kasecie bramy, sygnał z kasety znajdującej się na bramie do określonego unifonu, oraz łączenie żyły mikrofonu z żyłą masy systemu.
  • Domofony cyfrowe są najnowszymi wersjami urządzeń tego typu, ich technika opiera się na mikroprocesorach. Ich kasety znajdujące się na bramie posiadają cyfrowe wybieranie numeru lokalu lub istnieje możliwość wpisania kodu który umożliwia wejście do budynku. Kasety są wyposażone w wyświetlacz który pokazuje jaki numer został wpisany, w niektórych modelach można także spotkać nazwisko lokatora lub nazwę lokalu. Wyświetlacz jest również wyposażony w funkcje obsługi serwisowej i programowania systemu. Domofony cyfrowe mają łatwy montaż i składają się jedynie z dwóch żył, które biegną do każdego unifonu znajdującego się w instalacji.
  • Wideodomofony są typem wyposażonym w kamerę znajdującą się obok kasety bramowej oraz unifonu z wbudowanym monitorem. Wideodomofony umożliwiają obserwację osoby która chce dostać się na teren posesji. Monitory w które są wyposażone urządzenia posiadają wysoką jakoś wyświetlacza LCD, można spotkać się z obrazem kolorowym bądź czarno białym.

Istnieje możliwość nawiązywania łączności wewnętrznej pomiędzy unifonami zamontowanymi w jednym obiekcie (tzw. interkomy). Domofony instalowane są zarówno w domach jednorodzinnych jak i na osiedlach w blokach, oraz w budynkach publicznych i przemysłowych.

Previous ArticleNext Article