Technologia

W jakim celu stosuje się dźwigary sprężone betonowe?

W nowoczesnym budownictwie sięga się po dźwigary betonowe sprężone. Przy ich wykorzystaniu możliwe staje się wykonanie konstrukcji budynków o dużej rozpiętości. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się między innymi na halach przemysłowych. Dźwigary dachowe mają szerokie zastosowanie.

Co warto wiedzieć o dźwigarach betonowych?

Dźwigary betonowe sprężone powstają przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii. Wykonuje się je na indywidualne zamówienie, zgodnie z potrzebami konkretnej inwestycji. Tworzy się je na podstawie projektu budowlanego. Wymaga to obliczenia odpowiednich parametrów poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Pod uwagę brane są uwarunkowania zarówno techniczne, jak i ekonomiczne. W przypadku dźwigarów można liczyć na ogromne możliwości. Mogą mieć one rozmaite kształty i wymiary.

W przypadku dużych obciążeń stosujecie dźwigary o stałej wysokości. Świetnie sprawdzają się do budowy dachów o dużej rozpiętości, to samo dotyczy belek stropów. Dźwigary mogą mieć także zmienną wysokość, przekrój prostokątny. Modele dwuspadowe cieszą się największą popularnością w przypadku obiektów przemysłowych. Można uzyskać rozpiętość sięgającą do 30 m lub nawet większą. Producent jest w stanie dostosować ją do potrzeb inwestora.

Jakie mają zastosowanie dźwigary betonowe sprężone?

Jako że dźwigary mają dużą rozpiętość i nośność, to znalazły szerokie zastosowanie. Rewelacyjnie nadają się do wznoszenia budynków o dużej powierzchni typu szkoła, szpital. Korzysta się z nich podczas budowania obiektów przemysłowych i handlowych. Dźwigarów sprężonych nie może zabraknąć również w przypadku parkingów podziemnych. Mogą całkowicie zastąpić podciągi. Ich zadaniem jest przenoszenie obciążeń. Sprawdzają się także jako oparcie do belek stropowych.

Jako że dźwigary sprężone sporo ważą, to do ich przenoszenia i montażu niezbędne staje się użycie ciężkiego sprzętu budowlanego typu dźwig i żuraw. Montowanie zostało ułatwione ze względu na wyposażenie dźwigarów w specjalne uchwyty. Zastosowanie tego typu elementów konstrukcyjnych sprawia, że można przenosić większe obciążenia.

Cechy dźwigarów sprężonych

Dźwigary sprężone powstają przede wszystkim z betonu, wysokiej klasy stali zbrojeniowej i sprężającej. Cechują się one dużą rozpiętością konstrukcji. Są w stanie przenosić spore obciążenia. Dużą zaletą będą niskie koszty użytkowania.

Konstrukcje nie wymagają przeprowadzania zabiegów konserwacyjnych, co przekłada się na spore oszczędności. Można mówić również o wysokiej odporności. Dźwigary sprężone są szybkie w montażu. Wyróżniają się wysoką jakością. Są wyposażone w rozmaite akcesoria, które służą do zamocowania i połączenia z konstrukcją.

Więcej informacji znajdziesz na stronie dźwigary betonowe sprężone.

Previous ArticleNext Article
Industrialna półka wisząca do łazienki w stylu loft zobacz wiecej zobacz