Jeszcze będąc w brzuchu matki każde dziecko słyszy dźwięki dochodzące z zewnątrz. Wiele kobiet ciężarnych w ramach wspomagania rozwoju płodu oraz wzmacniania więzi z dzieckiem, włącza muzykę, śpiewa lub gra na różnych instrumentach. Dźwięki głośne, na przykład dobiegające do dziecka poprzez słuchawki założone na brzuch, uspokajają malucha i przygotowują do tego, co czeka go po przyjściu na świat. Takie działania mogą przyczynić się do rozwoju talentu muzycznego u dziecka.
Krok pierwszy – rozpoznaj talent
Nieporadny taniec przy dźwiękach wydobywających się z telefonu komórkowego trzymanego w ręku, śpiew do pilota od telewizora lub dezodorantu, gwałtowne uderzanie w klawisze zabawkowego pianina… Czy to są wyjątkowe zdolności? Jak rozpoznać różnicę pomiędzy naturalną zabawą i ciekawością świata a prawdziwym talentem?
Baw się z dzieckiem, śpiewajcie razem i tańczcie. Obserwuj malucha i rób to systematycznie. Nie zakładaj, że Twoje dziecko nie ma zdolności muzycznych, dopóki naprawdę się o tym nie przekonasz. Jeżeli samo komunikuje Ci potrzebę obcowania z muzyką, jego marzeniem jest występowanie na scenie przed publicznością, warto pielęgnować takie plany.
Rytmika i zabawa
Prawie każde przedszkole oferuje zajęcia z rytmiki lub tańca. Dzieci lubią takie zabawy, ponieważ obcują z muzyką, rówieśnikami i mogą spożytkować swoją energię. Jeśli przynoszą do domu zabawy z muzyczne z przedszkola, nie neguj tego. Dziecko bardzo łatwo zniechęcić do pewnych spraw. Dopinguj malucha i współpracuj.
Nauka w szkole muzycznej
Większe dzieci, które wykazują predyspozycje muzyczne, warto zapisać na naukę gry na instrumentach klawiszowych. Profesjonaliści pracujący z dzieckiem określą czy ma talent. Jeśli tak, można zapisać je do szkoły muzycznej, gdzie będzie miało możliwość nauki również na innych instrumentach. Do tego dochodzi śpiew, nauka nut.
Decyzja o wyborze szkoły muzycznej nie jest prosta. Należy zwrócić szczególną uwagę na wyposażenie placówki oraz kwalifikacje nauczycieli. Jeśli razem z dzieckiem planujecie jego karierę muzyczną, dowiedz się czy szkoła oferuje możliwość prezentowania umiejętności na konkursach i festiwalach. Takie spotkania wyróżnią dziecko oraz zmotywują je do dalszej pracy.
Jeśli obawiasz się, że Twoje dziecko jest za małe na wyzwanie, jakim jest szkoła muzyczna, kup mu instrument, na którym będzie mogło grać w domu. Jeśli po kilku miesiącach nie odstawi go w kąt, możesz pomyśleć o dalszym rozwijaniu talentu. Duży wybór instrumentów muzycznych znajdziesz tutaj.