Ciekawe

Małe dziecko i sport

Małe dziecko i sportO dobroczynnych właściwościach aktywności fizycznej wiemy nie od dziś. Sport kształtuje charakter, uczy i przede wszystkim bawi. Ponadto wzmacnia ciało, poprawia wygląd sylwetki, ale też uczy wytrwałości, pokonywania własnych słabości i zdrowej rywalizacji.

Urodzony piłkarz

Każdy maluch prędzej czy później dostaje piłkę do zabawy. Na początku to zwykła, mała, gumowa piłka, którą można rzucać, łapać i kopać. Jeżeli dziecko umie już chodzić i lubi bawić się piłką, najczęściej mówi się, że to „urodzony piłkarz!”. Potem może to być piłka do koszykówki lub nożna. Dlatego już od pierwszych lat życia warto uczyć dziecko, że sport to zdrowie. W wieku czterech, pięciu lat można zacząć myśleć o sporcie na poważnie. Proces wzmacniania mięśni najlepiej zacząć od wspólnych zabaw na dworze. Jeśli maluch „złapie bakcyla”, można go zapisać na zajęcia grupowe.

Bul, bul, bul…

Dziecko przez całe 9 miesięcy rozwija się w wodzie. Z momentem urodzenia, wbrew pozorom, wcale nie traci umiejętności pływania. Warto o tym pamiętać i już w pierwszych miesiącach życia zacząć zabierać niemowlaka na basen. Oczywiście musi to być odpowiednio przystosowany basen dla małych dzieci, ale w większych miastach nie ma z tym problemu. Nieco starsze dzieci od nowa uczy się pływać i oddychać w wodzie. Wspólne zabawy wzmacniają więź między rodzicem a dzieckiem. W tym celu pomocne mogą być specjalne gumowe koła do nauki pływania lub pianki wspomagające utrzymywanie malucha nad powierzchnią wody.

Zanim kupisz rower

Kilkuletnie dzieci mają w sobie tyle energii, że mało który rodzic jest w stanie im dorównać. Niektórzy mówią, że ich dzieci nie śpią, tylko się „ładują”. Każdy nowy dzień to nowa dawka energii, którą trzeba gdzieś spożytkować. Przedszkolaka najlepiej zaopatrzyć w rowerek biegowy, który nie posiada kółek bocznych, a napędza się go siłą nóg odpychając się od ziemi. Doskonale wzmacnia mięśnie i przyzwyczaja do jazdy na prawdziwym rowerze. Jednak przede wszystkim umożliwia szybką naukę utrzymywania równowagi, co w przypadku malucha nie jest sprawą oczywistą.
Na rynku jest wiele ciekawych propozycji dla małych i nieco większych dzieci. Wybór jest ogromny, dlatego obserwuj swojego malucha – być może wyrośnie z niego prawdziwy sportowiec, ale to zależy tylko od Ciebie. Wpajanie dobrych nawyków od pierwszych miesięcy życia pomoże w kształtowaniu dziecięcego charakteru. Niezbędne akcesoria i sprzęty sportowe dla dzieci znajdziesz tutaj.

Previous ArticleNext Article