Jak wygląda tenis obecnie i co się stało z tym sportem?

Nikt nie zaprzeczy, że na przestrzeni ostatnich lat w tenisie zaszło sporo zmian. Sport ten ewoluuje jak każdy inny, niemniej jednak wiele osób zastanawia się, czy na pewno takowe zmiany idą w dobrym kierunku. Jednakże nie chodzi tutaj wyłącznie o technologię, ale zmiany w mentalności kibiców i samych zawodników. Nie da się bowiem ukryć, że to kibice w dużej mierze kreują wizerunek danego sportu. Tenis w swoich założeniach dawno temu autentycznie zastępował ludziom teatr. Być może ciężko w to obecnie uwierzyć, jednakże tak faktycznie było i mogli w niego grać wyłącznie nieliczni. Rywalizowało się przede wszystkim o prestiż i nie liczyła się tam walka za wszelką cenę, a treningi odbywały się bez zbytniego nadwyrężania swojego zdrowia. Jak jest dzisiaj? Wszystko poszło do przodu i w tenisa może grać w zasadzie każdy. Jednakże te niepokojące zmiany, o których mówiliśmy, to głównie przeładowanie treningami, jak również zupełnie inne cele gry. Oczywiście podstawowe założenia się nie zmieniły, ale kibice przychodzą na mecze lub oglądają tenis w internecie nie po to, aby popatrzeć na wyjątkową grę zawodników i technikę, ale przede wszystkim oczekują walki do upadłego. Szybkiego meczu z bardzo silnymi przyłożeniami zamiast ładnych i technicznych zagrań. Również częstotliwość treningów uległa znacznej zmianie, bowiem obecnie dzieci mają więcej treningów niż zawodnicy z dawnych czasów. Nacisk na przygotowanie fizyczne jest niezwykle duży i mocno obciąża każdy organizm. Szczególnie widać to na przykładzie zawodowych tenisistek, które niejednokrotnie muszą zmagać się z kontuzjami i problemami zdrowotnymi. To wszystko wynika ze zbyt ciężkich treningów, które mają na celu przede wszystkim zwiększenie ich siły na korcie. Warto podkreślić, że zawodowy tenisista na korcie spędza średnio 2 godziny dziennie, bo pozostały czas to głównie siłownia. Ogólnie Hiszpańska szkoła tenisa zakłada przede wszystkim nacisk na przygotowanie fizyczne. Warto wiedzieć, że najlepsi tenisiści obecnie bardzo wiele zawdzięczają temu, na ile są silni na korcie. Nie zawsze decyduje technika, wystarczy tylko odpowiednie przygotowanie fizyczne, co też widać po najlepszych zawodnikach światowej klasy. Jak więc widać, wszystko się zmieniło i teraz liczą się przede wszystkim mocne zagrania, aniżeli techniczne widowisko. Oczywiście jest to poniekąd zmiana wypływająca za sprawą kibiców, bowiem właśnie takie mecze chce oglądać obecnie większość.Nikt nie zaprzeczy, że na przestrzeni ostatnich lat w tenisie zaszło sporo zmian. Sport ten ewoluuje jak każdy inny, niemniej jednak wiele osób zastanawia się, czy na pewno takowe zmiany idą w dobrym kierunku. Jednakże nie chodzi tutaj wyłącznie o technologię, ale zmiany w mentalności kibiców i samych zawodników. Nie da się bowiem ukryć, że to kibice w dużej mierze kreują wizerunek danego sportu. Read more

Małe dziecko i sport

Małe dziecko i sportO dobroczynnych właściwościach aktywności fizycznej wiemy nie od dziś. Sport kształtuje charakter, uczy i przede wszystkim bawi. Ponadto wzmacnia ciało, poprawia wygląd sylwetki, ale też uczy wytrwałości, pokonywania własnych słabości i zdrowej rywalizacji.

Urodzony piłkarz

Każdy maluch prędzej czy później dostaje piłkę do zabawy. Na początku to zwykła, mała, gumowa piłka, którą można rzucać, łapać i kopać. Jeżeli dziecko umie już chodzić i lubi bawić się piłką, najczęściej mówi się, że to „urodzony piłkarz!”. Potem może to być piłka do koszykówki lub nożna. Dlatego już od pierwszych lat życia warto uczyć dziecko, że sport to zdrowie. W wieku czterech, pięciu lat można zacząć myśleć o sporcie na poważnie. Proces wzmacniania mięśni najlepiej zacząć od wspólnych zabaw na dworze. Jeśli maluch „złapie bakcyla”, można go zapisać na zajęcia grupowe.

Bul, bul, bul…

Dziecko przez całe 9 miesięcy rozwija się w wodzie. Z momentem urodzenia, wbrew pozorom, wcale nie traci umiejętności pływania. Warto o tym pamiętać i już w pierwszych miesiącach życia zacząć zabierać niemowlaka na basen. Oczywiście musi to być odpowiednio przystosowany basen dla małych dzieci, ale w większych miastach nie ma z tym problemu. Nieco starsze dzieci od nowa uczy się pływać i oddychać w wodzie. Wspólne zabawy wzmacniają więź między rodzicem a dzieckiem. W tym celu pomocne mogą być specjalne gumowe koła do nauki pływania lub pianki wspomagające utrzymywanie malucha nad powierzchnią wody.

Zanim kupisz rower

Kilkuletnie dzieci mają w sobie tyle energii, że mało który rodzic jest w stanie im dorównać. Niektórzy mówią, że ich dzieci nie śpią, tylko się „ładują”. Każdy nowy dzień to nowa dawka energii, którą trzeba gdzieś spożytkować. Przedszkolaka najlepiej zaopatrzyć w rowerek biegowy, który nie posiada kółek bocznych, a napędza się go siłą nóg odpychając się od ziemi. Doskonale wzmacnia mięśnie i przyzwyczaja do jazdy na prawdziwym rowerze. Jednak przede wszystkim umożliwia szybką naukę utrzymywania równowagi, co w przypadku malucha nie jest sprawą oczywistą.
Na rynku jest wiele ciekawych propozycji dla małych i nieco większych dzieci. Wybór jest ogromny, dlatego obserwuj swojego malucha – być może wyrośnie z niego prawdziwy sportowiec, ale to zależy tylko od Ciebie. Wpajanie dobrych nawyków od pierwszych miesięcy życia pomoże w kształtowaniu dziecięcego charakteru. Niezbędne akcesoria i sprzęty sportowe dla dzieci znajdziesz tutaj.

Strój do biegania

shoes-666059_1280Sport to zdrowie. Jednak by uprawiać niektóre dyscypliny konieczne jest nie tylko posiadanie odpowiednich umiejętności (bądź nabywanie ich na drodze długotrwałego treningu), ale też inwestycja w kosztowne, specjalistyczne sprzęty. Te komplikacje nie dotyczą jednak niezwykle popularnego w ostatnich latach biegania. Na trasę można wyruszyć w każdym wieku, niezależnie od kondycji – ta ulegnie przecież poprawie przy systematycznej aktywności. Jednakże by bieganie faktycznie miało zbawienny wpływ na organizm nie należy zapominać o odpowiednich butach oraz stroju sportowym. Właściwie dobrane spodnie, koszulka, ale też bielizna termiczna powinny być wysokiej jakości – tutaj nie warto oszczędzać, by nie odebrać sobie przyjemności z biegania. Zaczynając od kolejności ubierania przedstawmy pokrótce pożądane cechy poszczególnych elementów garderoby. Bielizna – w postaci bokserek musi zapewniać skórze możliwość odprowadzania potu, ale też utrzymywania temperatury na optymalnym poziomie, ale też stabilizację mięśni. Doskonale sprawdzi się bielizna wykonana z materiałów termoaktywnych. Natomiast stanik sportowy dla kobiet to podstawa ich stroju. Ma za zadanie dopuszczać do utraty ich jędrności (a jest to poważne zagrożenie, jeśli stanik nie będzie odpowiednio dopasowany). Nowoczesne modele zapewniają komfort dzięki niewyczuwalnym szwom oraz dużym, stabilizującym biust miseczkom. Warto wybrać stanik o nieco węższym obwodzie, niż nosimy. W ten sposób zabezpieczenie piersi będzie jeszcze lepsze. Na bieliznę zakładamy oczywiście kolejną warstwę ubioru. Zwykła koszulka z bawełny – nawet w lato – zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem na część stroju do biegania. Lepiej zainwestować w koszulkę techniczną, których wybór mamy spory w każdym sportowym sklepie czy hurtowni. Koszulka techniczna przede wszystkim umożliwia odpowiednie odprowadzanie ciepła (i potu) na zewnątrz tkaniny, a zatem nie nasiąka i nie krępuje ruchów na trasie. Jednak niezależnie od jej właściwości i ona musi posiadać odpowiedni rozmiar. Zimą oprócz koszulki warto zaopatrzyć się także w bluzę lub kurtkę – także z oddychającej tkaniny. Ważne, by poszczególne części garderoby do siebie pasowały. Wybierając dolną część garderoby mamy możliwość wyboru spośród profesjonalnych spodni do biegania, legginsów czy krótkich spodenek. Warianty te są różne, dzięki czemu każdy ma szanse ubrać to, w czym będzie mógł osiągać najlepsze wyniki i czuć się najbardziej komfortowo. Legginsy sprawdzają się przy tym o każdej porze roku. Ryzyko obtarć przy ich noszeniu jest niskie, nie dochodzi do krępowania ruchów, a termoaktywny materiał umożliwia utrzymywanie ciepłoty ciała na optymalnym poziomie. W lecie dobrym wyborem są też krótkie spodenki – również są one robione z doskonałej jakości materiałów.
Dopełnieniem, ale bynajmniej nie najmniej ważną częścią garderoby pozostaje czapka do biegania, opaska bądź buff. Elementy te mają za zadanie chronić głowę i twarz biegaczy przed ujemnymi temperaturami, wiatrem, czy udarem słonecznym. Elementy garderoby powinny być funkcjonalne – tak, aby łatwo było zabrać ze sobą niezbędne akcesoria. A wśród tych (dla większości biegaczy) niezbędnych, znajdują się m.in. Strój warto uzupełnić też o zegarek portowy, pulsometr, elementy odblaskowe, specjalne słuchawki (odporniejsze na wilgoć i silniej przylegające do uszu) oraz plecak- lekki i dostosowany do potrzeb osoby na trasie. Latem może on pomieścić butelkę z wodą (przy wysokich temperaturach ważne jest uzupełnianie płynów w organizmie). Podobne zastosowanie może mieć też pas biegowy. Zimą priorytetem pozostaje oczywiście ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jednak nawet w tym okresie odpowiednio dobrany strój nie powinien krępować ruchów. Dzięki bieliźnie termoaktywnej oraz ubraniu ciała w kilka warstw, zimowe biegi pozostaną przyjemnością, której nie będzie sobie musiał odmawiać nawet największy zmarzluch.
Więcej: http://radoscodkrywania.tchibo.pl/odziez-do-biegania-czym-roznia-sie-stroje-damskie-i-meskie

Bieganie jest dla każdego

bieganieBieganie jest fajne, a jeśli jeszcze o tym nie wiesz, najwyższy czas wychynąć zza komputera, założyć buty i ruszyć przed siebie trochę żwawszym krokiem niż zazwyczaj. Nadal masz wątpliwości? Czytaj dalej, a z końcem tego artykułu najprawdopodobniej stwierdzisz, że może to całe bieganie, o którym tak wszyscy mówią, jednak wcale nie jest takie złe. Read more