Technologia

Jak działają panele fotowoltaiczne? [WIDEO]

fotowoltaika - dotacje prosumentZastanawialiście się kiedyś nad tym jak działają panele fotowoltaiczne? Jeśli tak, mamy dla was film, który w niewiele ponad dwie minuty wszystko dokładnie wyjaśni.

 twórcy filmu: portal ekofachowcy.pl

Prawda, że wszystko zostało podane w jasnej i zrozumiałej formie? Nie będziemy powtarzać informacji zamieszczonych w filmie. Powiemy tylko, że dzięki ogniwom fotowoltaicznym połączonym z inwerterem, możemy uzyskać energię elektryczną z promieniowania słonecznego, a przy okazji naprawdę sporo zaoszczędzić.

Program Prosument

Przypomnimy – na instalacje wykorzystujące panele fotowoltaiczne można uzyskać dotację z programu Prosument, za który odpowiedzialny jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program już ruszył, ale jeszcze nie w pełni – czekamy jeszcze na uruchomienie trzeciej ścieżki.

Dla przypomnienia: dostępne ścieżki programu Prosument to:

  • dofinansowanie otrzymywane za pośrednictwem NFOŚiGW,
  • dofinansowanie otrzymywane za pośrednictwem funduszy wojewódzkich,
  • dofinansowanie otrzymywane za pośrednictwem banków.

Trzecia ścieżka, czyli bankowa, ma ruszyć z początkiem 2015 roku. Wtedy to wejdzie w życie nowelizacja szeroko dyskutowanej ustawy, która, mówiąc w dużym skrócie, umożliwia NFOŚiGW udzielanie pożyczek na programy celowe za pośrednictwem banków.

Program Prosument – gdzie szukać informacji?

Na stronach Funduszu można znaleźć szczegółowe informacje, ale warto też zajrzeć do opracowania zasad programu przygotowanego przez twórców powyższego filmu. Reguły ujęte są w zdecydowanie bardziej przejrzystej formie, a znaleźć je można tutaj: Dotacje Prosument – Ogólny zarys programu.

Previous ArticleNext Article
live url zobacz meirovitz.com