Ciekawe

Dlaczego czasem rejsy po Bałtyku bywają trudne?

Zdobycie swojego pierwszego patentu bardzo często zachęca do poszukiwań miejsca odbycia swojego pierwszego samodzielnego rejsu. W Polsce bardzo często są to rejsy po Bałtyku. Choć niewątpliwie polskie morze jest piękne i niezwykle urokliwe, to jednak z różnych powodów dla początkującego żeglarza może być nieco trudne.

Morze zimne i często niedostępne

Żeglowanie po Morzu Bałtyckim nie należy z całą pewnością do tych najłatwiejszych, co oznacza, że stanowi ogromne wyzwanie nie tylko dla doświadczonych i profesjonalnych żeglarzy, ale przede wszystkim amatorów, który tuż po zdobyciu patentu dopiero wkraczają na ścieżkę swojej przygody z żeglarstwem. Morze Bałtyckie w przeciwieństwie do wszystkich innych jest zdecydowanie bardziej burzliwe.

Ponadto samodzielne rejsy po Bałtyku może także utrudniać fakt, iż jest to morze stosunkowo płytkie. W praktyce oznacza to, że bardzo często można się tu spotkać z bardzo licznymi mieliznami, pojawiającymi się nagle i zupełnie nieoczekiwanie. Morze Bałtyckie zamarza jedynie tylko w czasie bardzo srogich zim, dlatego też w czasie lżejszej zimy odbywa się po nim mnóstwo rejsów, zarówno tych osobowych jak i towarowych, co akurat z wielu względów uznać można za jego atut.

Samodzielne rejsy po Bałtyku – jak się do niuch przygotować?

Wielu specjalistów zgodnie podkreśla, że jednym z najlepszych sposobów przygotowania się do samodzielnego rejsowania jest śródlądowa praktyka. Dopiero mając setki, a nawet czasem w zależności od przypadku tysiące godzin spędzonych pod żaglami, można pokusić się o samodzielną wyprawę w rejs po tak wymagającym morzu, jakim bez wątpienia jest Bałtyk. Początkujący żeglarze bardzo często na swój pierwszy rej wybierają Zatokę Gdańską, Zalew Szczeciński czy Zalew Wiślany.

Rejs po Morzu Bałtyckim jest bez wątpienia bardzo ciężką pracą, jednakże daje mnóstwo radości, satysfakcji oraz niezapomnianych wrażeń. Dlatego też bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie do rejsu, aby możliwe było pełne skorzystanie z jego uroków. Poza przygotowaniem do rejsu ważne jest zabranie ze sobą także odpowiedniego sprzętu. Niezbędne najczęściej będą elementy takie jak:
-sztormiak,
-kalosze,
-śpiwór,
-środki higieny osobistej,
-wygodne ubrania na zmianę, koniecznie z polarem, swetrem i czapką.

Rejsy po Bałtyku organizuje Agencja Żeglarska Kubryk

Previous ArticleNext Article
Nowoczesna metalowa półka na buty do przedpokoju https://e-szczawnica.org/rozwijajace-zabawki-i-artykuly-szkolne-fundament-edukacji-wczesnoszkolnej/ https://4sch.pl/top-5-produktow-dla-niemowlat-z-babystuff-co-warto-kupic/