Ciekawe

Czy warto uprawiać sport ekstremalny?


Sporty nazywany powszechnie ekstremalnymi zyskują coraz większe grono zwolenników. Co skłania ludzi do podejmowania ryzyka? Na ile tak naprawdę sporty tego typu są ryzykowne. Czy udział w kursie spadochronowym lub nauce innego sportu ekstremalnego jest dla każdego, czy tylko dla wybranych?

Niepowtarzalne doświadczenia

Niewątpliwie, skok ze spadochronem, nurkowanie w głębinach oceanu, czy jazda motorem crossowym to niepowtarzalne, niezwykłe doświadczenia. Właśnie to sprawia, że tak wiele osób chce dzisiaj brać udział w kursie spadochronowym, czy też w nauce jazdy na motocyklu.
Warto jednak zauważyć, że nie od razu uprawianie tego typu sportów daje radość i satysfakcje. Początki są zwykle trudne i wymagają przełamania pewnych barier psychicznych jak i fizycznych. Dlatego też, nie brakuje zapaleńców, którzy ostatecznie nie dają rady i rezygnują, zanim na dobre zaczną czerpać przyjemność ze sportu ekstremalnego.
Trzeba również mieć na uwadze, że każda dyscyplina jest jednak nieco inna. Stąd też przełamanie bariery psychicznej przed skokiem ze spadochronem nie oznacza wcale zdolności na przykład do udziału w wyścigu motocyklowym. Specyfika konkretnych dyscyplin jest bowiem bardzo różna.

Dla kogo jest kurs spadochronowy?

Generalnie, zwykle nie ma szczególnych ograniczeń jeśli chodzi o to, kto może wziąć udział w kursie spadochronowym. Jest to rozrywka przeznaczona dla różnych ludzi. Jedynym ograniczeniem są tak naprawdę zdrowie oraz blokada psychiczna.
Zły stan zdrowia, na przykład problemy z sercem lub z układem oddechowym, mogą dyskwalifikować z kursu spadochronowego. Osoby, które mają tego typu problemy zdrowotne powinny więc skonsultować się ze specjalistą przed próbą pierwszego skoku.
Jeśli natomiast chodzi o blokadę psychiczną, dla wielu osób chęć jej przełamania jest główną motywacją do wzięcia udziału w skoku spadochronowym. Nie zawsze udaje się przełamać lęk, wiele osób jednak wyszło zwycięsko z walki ze swoimi słabościami.

Jak nauczyć się skakać?

Kurs spadochronowy składa się z dwóch głównych części. Pierwsza z nich to oczywiście lekcje teoretyczne. Kursanci musza poznać teorię na temat tego, jak bezpiecznie skakać ze spadochronem. Muszą również wiedzieć co zrobić, gdy zdarzy się coś zupełnie nieprzewidzianego, jak na przykład awaria pierwszego spadochronu.
Kiedy teoria zostanie już poznana, można przejść do praktyki. Niemniej jednak, na kursie zawsze najpierw skacze się w tandemie. Kursanci nie od razu dostają pozwolenie na samodzielny skok. Teoria bowiem to jedno, a realne emocje jakie towarzyszą zeskoczeniu z wysokości to drugie. Dopiero po przyzwyczajeniu się do wysokości oraz do wszelkich odczuć towarzyszących skokowi, można podejmować samodzielne próby. Warto zauważyć, że jeśli dojdzie się do etapu samodzielnych skoków, prawdopodobnie będzie się je powtarzało z dużą regularnością.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze Strefy Silesia z Gliwic

Previous ArticleNext Article
https://abuya.pl/wybieramy-najlepsze-akcesoria-dla-niemowlat-co-powinno-znalezc-sie-w-domu-kazdego-rodzica/ https://www.mixcloud.com/motulinks/ https://e-oko.com/ogrzewacz-tarasowy-komfort-w-chlodne-wieczory/