Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami – widać to nie tylko na kartkach kalendarza, ale przede wszystkim w witrynach sklepowych. W naszej tradycji to czas radosnego oczekiwania, który zazwyczaj połączony jest ze spotkaniami rodzinnymi. Świąteczne stoły uginają się pod ciężarem potraw, jednak pojawia się na nich również alkohol.
A może wino?
Z badań konsumenckich wynika, że coraz chętniej sięgamy po słabsze alkohole. Dlatego na naszych świątecznych stołach pojawiają się różnego rodzaju wina. Wynika to nie tylko z mniejszej ilości procentów, ale również estetyki. Wina wydają się być bardziej eleganckie, a samo ich picie kojarzy się z większą kulturą. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż ten alkohol pomaga w trawieniu, co przy świątecznym jedzeniu jest zbawienne. W okresie świątecznym najczęściej sięgamy po wina półsłodkie i półwytrawne. Coraz więcej osób posiada przynajmniej podstawową wiedzę na temat win i jest w stanie dopasować odpowiedni rodzaj do konkretnych potraw. Wieczorami idealnie sprawdza się natomiast wino grzane, które rozgrzeje nawet największych zmarzluchów. Możemy przygotować je samodzielnie lub kupić w sklepie gotowe grzańce, które wystarczy tylko podgrzać do odpowiedniej temperatury.
Picie mocniejszych trunków w święta
Wino niekiedy uznawane jest za trunek kobiecy (bardzo niesłusznie), zatem mężczyźni w dalszym ciągu najchętniej sięgają po alkohole nieco mocniejsze. Jeszcze do niedawna na polskich stołach królowała wódka, jednak obecnie nasze przyzwyczajenia zaczynają się zmieniać. Chętnie próbujemy „nowych” smaków – ginu, rumu czy whisky. Łączymy je z różnego rodzaju napojami gazowanymi, sokami lub pijemy z lodem. Święta to czas, kiedy wyciągamy przygotowywane wcześniej nalewki własnej roboty i próbujemy ich wraz z całą rodziną. Wybór alkoholu na czas świętowania zależy wyłącznie od nas, jednak niezależnie od decyzji należy pamiętać o rozwadze. Kultura picia powinna zostać zachowana przy każdym trunku. Świąteczne spotkania w dużym gronie sprzyjają jednak dobrej zabawie, która czasem może skutkować ogromnym bólem głowy. W takim przypadku warto sięgnąć po sprawdzone metody na kaca, aby świąt nie spędzić w łóżku.
Zdrowie i uroda
Alkohol na świątecznym stole
Previous ArticleCzy wiesz czym jest OZE? Większość Polaków nie ma pojęcia