Ciekawe

Czy wiesz czym jest OZE? Większość Polaków nie ma pojęcia

odnawialne źródła energiiNa początku października ruszyła ogólnopolska akcja edukacyjna „Postaw na słońce”. To wspólne dzieło Fundacji Banku Ochrony Środowiska i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jej celem jest podniesienie poziomu wiedzy Polaków o odnawialnych źródłach energii, a zwłaszcza o fotowoltaice.
 
A ty ile wiesz o OZE?
To szczytny cel. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że Polacy, jak się okazuje, o OZE nie wiedzą wiele. Z badań przeprowadzonych przed rozpoczęciem kampanii informacyjnej wynika, że co trzeci mieszkaniec naszego kraju nie wie, czym są odnawialne źródła energii. Jeszcze gorzej jest z odróżnianiem kolektorów słonecznych od paneli fotowoltaicznych – tutaj poległo aż 95% ankietowanych!
 
Panele fotowoltaiczne to nie solary
Jako że z pytaniem o różnice pomiędzy kolektorami słonecznymi i fotowoltaicznymi nie poradziła sobie przeważająca większość respondentów, czujemy się w obowiązku, żeby wyjaśnić tę kwestię. W największym uproszczeniu: kolektory słoneczne wykorzystują energię słońca do podgrzewania wody, natomiast panele fotowoltaiczne wykorzystują energię słoneczną do produkcji prądu.
 
Dlaczego inwestowanie w fotowoltaikę się opłaca?
Według wyliczeń ekspertów z Laboratorium Fotowoltaiki Politechniki Warszawskiej czteroosobowe gospodarstwo domowe, które dotychczas na energię elektryczną wydawało rocznie 2475 złotych mogłoby tę kwotę obniżyć do… 275 złotych. Nie, to nie żart, oszczędności mogłyby wynieść ponad 2 tysiące złotych!
Instalacja systemów fotowoltaicznych to naprawdę opłacalna inwestycja. Jeśli nadal macie wątpliwości, wystarczy rzucić na poniższą infografikę, która zawiera nie tylko podstawowe informacje o tym typie OZE, ale również obala kilka mitów, które rozpowszechniły się w społecznej świadomości.

Infografika ABC fotowoltaiki, źródło: ekofachowcy.pl

Previous ArticleNext Article
https://beesafe.pl/porady/ile-trwa-egzamin-na-prawo-jazdy/ kst.org https://beesafe.pl/porady/przerejestrowanie-samochodu/