Dom i wnetrze

6 najważniejszych zasad dotyczących aranżacji kuchni

W kuchni spędzamy większość naszego rodzinnego czasu wolnego. A to na przygotowywaniu wspólnych posiłków, a to na spożywaniu smacznych kolacji. Kuchenny nastrój udziela się domownikom na cały dzień. Trudno, żeby zatem spędzać czas w miejscu zaaranżowanym niechlujnie i niepraktycznie.

kuchniaOto 6 najważniejszych zasad dotyczących aranżacji kuchni:

  1. Planuj rozkład urządzeń z głową – w myśl tego, by było praktycznie rozmieść kuchenkę, lodówkę i zlew w kolejności w jakiej zwykle przygotowujesz posiłki. Normalnie najpierw przynosisz do domu zakup, a więc lodówka powinna być postawiona możliwie najbliżej wejścia. Następnie wystawiasz żywność na blat roboczy, który zatem przydałby się w bezpiecznej okolicy z lodówką. Idąc dalej. Kolejnym sprzętem na naszej drodze powinna stać się kuchenka oraz zlew. Tylko takie rozplanowanie sprzętów pozwoli nam na ergonomiczną pracę, która pozwoli na przygotowywanie posiłków szybko i przy małym nakładzie pracy.
  2. Maty zwykle lubią pokazywać niedoskonałości– to dlatego lepiej nie decydujmy się na nie na głównych frontach naszych szafek. Szybko bowiem ukażą nasze gorsze dni w sprzątaniu. Zlokalizują ponadto miejsce osadzania się kurzu i tłustych odcisków od rączek naszych dzieci.
    Jeśli chcemy, żeby nasza kuchnia wyglądała na czystą zdecydujmy się na szafki z połyskiem, najlepiej emitującym drewno, a nie gładkie, jaskrawe płyty z tworzywa sztucznego.
  3. Wygoda na pierwszym miejscu – w kuchni dużo się dzieje, w związku z tym rozplanuj to pomieszczenie tak, by było w nim wygodnie. Jeśli masz taką możliwość to na środku pokoju postaw wyspę roboczą. Przydaje się nie tylko w roli roboczego blatu, ale również miejsca, gdzie schowasz różne podręczne narzędzia oraz garnki.
  4. Na podłogę wybierz tylko taki materiał, który będzie odporny na działanie wody – ta często bowiem spada na podłogę w trakcie przygotowywania różnych potraw. Jeśli obszaru przy szafkach nie zabezpieczymy płytkami prawdopodobnie bardzo szybko przyjdzie nam dokonać remontu związanego z renowacja podłogi.
  5. Duży zlew – to podstawa w tej kuchni, gdzie nie planujemy montażu zmywarki. Ten bardzo szybko napełnia się bowiem brudnymi naczyniami. Zadbajmy też o wygodne miejsce służące do osuszania czystych naczyń. W innym razie to prawdopodobnie blat roboczy zastąpi nam miejsce suszarki.
  6. Oświetlenie – powinno być zamontowane szczególnie w strefach roboczych, czyli tam, gdzie przygotowujemy posiłki. Może mieć formę większych lamp lub małych diod, które zostaną zamontowane np. pod szafkami.

Więcej ciekawych porad tutaj.

Previous ArticleNext Article
hcfsc.org slnecniky velke scott2012.org