Technologia

Co to jest ekogroszek?

ekogroszekCoraz bardziej powszechnym paliwem do ogrzewania domów jest ekogroszek. Nazwa ta funkcjonuje już od lat w obrocie handlowym jednak niewiele osób wie, co ona tak naprawdę oznacza.
Zacząć wypada od stwierdzenia, iż ogrzewanie domowe może mieć wiele postaci – od tego, które pochodzi z elektrociepłowni, aż po własny, domowy piec. Do tego ostatniego jest właśnie potrzebna omawiana substancja
Ekogroszek jest nazwą handlową paliwa stałego produkowanego z węgla brunatnego bądź kamiennego, a jego przeznaczeniem jest używanie w kotłach retortowych do produkcji ciepła. Co do zasady wytwarza się go z niskosiarkowego i wysokokalorycznego węgla z małą zawartością wody i niepalnych substancji oraz bardzo niskiej spiekalności. Skutkuje to tym, iż po spaleniu tego paliwa pozostaje mało popiołu, a emisja tlenku siarki jest ograniczona do niezbędnego dla tych procesów minimum.
Ze względu na małe rozmiary ekogroszek można stosować w automatycznych dozownikach węgla. Przy spalaniu tego paliwa, jeśli jest to robione w automatycznych palnikach retortowych w porównaniu do spalania w kotłach rusztowych zasilanych ręcznie, wydziela się dużo mniej pyłów, furanów, dioksyn, węglowodorów aromatycznych i tlenku węgla.
Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla prowadzi certyfikację ekogroszku pod kątem zgodności z kryteriami niskoemisyjnymi.
W obrocie handlowym spotyka się podróbki tego paliwa, które składają się z miału węglowego o bardzo niskiej jakości i lepiszczu co oznacza pogorszenie parametrów grzewczych oraz emisyjnych. Ciekawostką jest fakt, iż piece przeznaczone do ekogroszku zazwyczaj spalają każdy inny rodzaj paliwa.
Największą jego zaletą jest niska emisja, która oznacza emisję komunikacyjną i emisję pyłów i szkodliwych gazów pochodzącą z kotłowni lokalnych węglowych oraz pieców grzewczych w domach jednorodzinnych i kamienicach. Zazwyczaj oznacza to spalanie bardzo nieefektywne paliwem o niskich parametrach grzewczych oraz dużej szkodliwości dla środowiska. W miejscowościach o słabej wentylacji powoduje ona powstawanie smogu, co z kolei oznacza zwiększenie śmiertelności i zachorowań na choroby związane z oddychaniem i krążeniem.
To ryzyko jest zmniejszane w wyniku stosowania tego paliwa jak ekogroszek. Ma on mniejszą szkodliwość oraz jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem. Nie pozostaje nic innego tylko rozważyć przestawienie się na ten typ paliwa. Spowoduje to nie tylko oszczędność w finansach, ale także wzrost czystości powietrza, a co za tym idzie większy komfort życia i zdrowie.

Previous ArticleNext Article
https://www.fcbu.org/nowoczesny-przedpokoj-inspiracje-i-aranzacje/ https://beesafe.pl/porady/rejestracja-samochodu-zabytkowego/ https://beesafe.pl/porady/ile-kosztuje-przeglad-samochodu/