Ciekawe

Zmiana kolorów plastików we wnętrzu


Nie od dzisiaj wiadomo, że samochody po latach intensywnej eksploatacji tracą swój urok. Mowa tutaj nie tylko o opatrzeniu się pewnych kształtów i pomysłów, ale przede wszystkim o naturalnym zużyciu elementów wpływających na estetykę wnętrza oraz przyjemność z jazdy. Czy można samodzielnie odnowić plastiki we wnętrzu auta?

Lakier do plastiku

Wbrew pozorom na powyżej postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wszystko zależy od stopnia ich zużycia. Jeżeli mamy do czynienia z pęknięciami i głębokimi ubytkami, to znacznie lepszym i pewniejszym rozwiązaniem jest poszukanie konkretnych elementów w lepszym stanie – chociażby z aut z demontażu. Jeżeli jednak mamy do czynienia z powierzchownymi uszkodzeniami lub po prostu chcemy zmienić kolor plastików we wnętrzu, sprawa jest znacznie prostsza. Co jest nam do tego potrzebne?

Lakier do plastiku

Podstawowym elementem powinien być zakup lakieru w sprayu. Obecnie niemal we wszystkich sklepach motoryzacyjnym znajdziemy gotowe lakiery do plastików. Jeżeli zależy nam jednak na niestandardowym kolorze, to lepszym rozwiązaniem wydaje się wizyta w sklepie lakierniczym, gdzie na specjalne zamówienie nabita zostanie puszka dokładnie takim lakierem, jakiego potrzebujemy. Pozwoli to nam na szybkie odnowienie i zmianę koloru wszystkich plastików.

Demontaż

Podstawą przy odnawianiu plastików we wnętrzu samochodu powinien być ich demontaż. Co prawda można próbować obkleić inne elementy, jednak należ mieć na uwadze, że drobinki farby w sprayu dość łatwo się rozchodzą w przestrzeni i niemal pewne jest, że osiądą na innych elementach – np. na skórzanej tapicerce. Czy warto zatem oszczędzić sobie kilku minut podczas demontażu plastikowych elementów, aby później przez cały okres użytkowania samochodu tego żałować i przyglądać się pozostałościom lakieru?
Każdy element przed lakierowaniem należałoby delikatnie zmatowić, odpylić oraz odtłuścić. W sklepach motoryzacyjnych z łatwością dostaniemy taki środek jak zmywacz silikonowy i jest on lepszy do tego celu od ewentualnych rozpuszczalników i innych środków – daje nam pewność oczyszczenia powierzchni oraz tego, że jej nie uszkodzi przez swoje działanie.
Podsumowując, zmiana koloru plastików we wnętrzu samochodu nie jest zadaniem specjalnie trudnym i skomplikowanym. Wliczając demontaż oraz późniejszy montaż w samochodzie całość nie powinna nam zająć więcej niż 1-2 godziny czasu. Warto pamiętać jednak, że do tego czasu nie wliczamy czasu oczekiwania na wyschnięcie lakieru, który to czas może wynosić od kilkudziesięciu minut do nawet kilkunastu godzin w zależności od zaleceń producenta danego lakieru do plastiku.
Lakier od plastiku kupisz na Lakiery24.com

Previous ArticleNext Article