Zdrowie i uroda

Zadbaj o estetykę swojego uśmiechu!

licówki porcelanowe
Piękne i równe zęby nie są nam dane naturalnie, dodatkowo mogą być one narażone na działanie próchnicy, rosnąć krzywo. Takie sytuacje sprawiają, że rzadziej się uśmiechamy, obawiając się pokazania mało perfekcyjnego uśmiechu.
Na szczęście współczesna stomatologia ma wiele metod, aby skutecznie eliminować problemy oraz poprawiać wygląd zębów. W ostatnich latach niezwykle popularne stało się stosowanie licówek, które doskonale imitują naturalne zęby. Ich stosowanie jest powszechne w celu poprawienia wyglądu zębów, jak i naprawienia zniszczeń mogących być wynikiem uderzenia czy też słabej mineralizacji zęba.
Licówki dostępne są w różnych opcjach, niektóre zakładane są na określony okres około 2 lat, inne mają dożywotnie zastosowanie. Poniżej przedstawiamy licówki najczęściej wykorzystywane w gabinetach stomatologicznych. Różnią się one trwałością, ceną, również parametrami mechanicznymi.

Licówki akrylowe

Są one stosowane czasowo, tj w okresie, kiedy pacjent oczekuje na założenie właściwych licówek na zęby. Licówki akrylowe określane są jako cięższe i grubsze od klasycznych, wieloletnich licówek. Dodatkowo wytrzymują one tylko około dwóch lat. Za ich stosowaniem często przemawia niska cena. Warto jednak pamiętać, iż licówki akrylowe są zdecydowanie rozwiązaniem krótkotrwałym.

Licówki kompozytowe

Licówki tego typu posiadają jednolity kolor, przez co znacząco mogą odróżniać się od innych zębów. Stworzone są z rozlicznych materiałów połączonych ze sobą. Warto wiedzieć, iż tworzywo z którego tworzy się licówki kompozytowe szybko żółknie, co dodatkowo stwarza bardzo nieestetyczny wygląd.

Licówki ceramiczne

Tworzone z ceramiki skaleniowej, która pozwala na otrzymanie w miarę naturalnego wyglądu zęba. Trwałość licówek ceramicznych znacznie przewyższa trwałość licówek kompozytowych.

Licówki porcelanowe

Licówki porcelanowe uważane są za najpopularniejsze i najczęściej stosowane – przemawia za tym ich trwałość oraz łatwość ze stopieniem z powierzchnią zęba. Licówki porcelanowe można zakładać na każdym zębie, jednak najczęściej są one stosowane w przypadku zębów z przodu, tych widocznych podczas mówienia. Niewątpliwą zaletą licówek porcelanowych jest fakt, że nie ulegają one przebarwieniom oraz nie osadza się na nich kamień nazębny. To znacząco podnosi estetyczny wygląd łuku zębowego.

Czy istnieją ograniczenia wiekowe do stosowania licówek?

Przyjęło się, że licówki stosowane są zazwyczaj u osób po 18 roku życia, jednak w konkretnych przypadkach lekarz może zaproponować wykonanie licówki dla osoby młodszej.

Previous ArticleNext Article
zobacz Industrialny dębowy stół do salonu Industrialny bukowy stolik nocny z półką