Ciekawe

Zabezpieczenie placu budowy

ogrodzenia budowlane
Plac budowy jest widokiem, który spotykamy na co dzień – wokół nas powstają nowe inwestycje, a ich kolejne etapy przebiegają na naszych oczach. Niewiele z nas zdaje sobie jednak sprawę, iż miejsca takie muszą być odpowiednio zabezpieczone, zarówno przed kradzieżami, jak i możliwością wystąpienia nieszczęśliwych wypadków.

Bezpieczeństwo prac budowlanych

Plac budowy musi zostać oddany do użytku dopiero po inspekcji BHP. To inspektor BHP określa, czy teren jest odpowiednio przygotowany na prowadzenie konkretnych robót oraz czy pracujący tam ludzie są bezpieczni. Plac budowy musi zostać również odpowiednio odizolowany od reszty otoczenia – najczęściej w tym celu stosuje się specjalistyczne ogrodzenia budowlane o konstrukcji modułowej. Dzięki temu można wykorzystać określoną ilość kolejnych modułów i objąć nimi ściśle plac budowy. Ogrodzenia budowlane mogą mieć zróżnicowaną wysokość oraz mogą być wykonane z różnorodnych materiałów. Ważne jest jednak, aby były odporne na uszkodzenia mechaniczne, zmienne temperatury oraz porywisty wiatr – czyli wszystko, co grozi im na otwartej przestrzeni.

Wypadki na placach budowy

Do najczęstszych problemów na placach budowy zalicza się przede wszystkim nieszczęśliwe wypadki. Pomimo dużego unowocześnienia systemów ochronnych oraz procedur do wypadków dochodzi nadal – i najczęściej są one wynikiem niedbałości człowieka. Niestety, pewnych czynników, takich jak zmęczenie psychiczne czy też brak uwagi, nie da się skutecznie wyeliminować. Można jednak pracować nad tymi elementami zabezpieczeń, które wzmocnią poziom bezpieczeństwa. Najczęściej mowa tu o dodatkowych barierach ochronnych dla pracowników wykonujących swoje zadania na znacznych wysokościach.

Bezpieczeństwo elementów ruchomych

Niestety, w Polsce niezwykle powszechne są kradzieże mienia – dotyczy to również materiałów i narzędzi obecnych na placu budowy. W takich miejscach obecne są konstrukcje stalowe, liczne narzędzia, materiały budowlane (gips, tynk) – wszystko to stanowi wartościowy materiał dla złodzieja.
Aby zmniejszyć ryzyko kradzieży na placach budowy, w czasie kiedy nie trwają prace, zatrudniani są ochroniarze. Ich zadaniem jest doglądanie obiektu głównie wieczorami oraz w nocy. Nocni stróże nierzadko wspomagani są również przez psy, które także doskonale sprawdzają się w roli stróżów. Coraz częściej deweloperzy zabezpieczają się przed kradzieżami poprzez ubezpieczenie materiałów budowlanych.

Previous ArticleNext Article