Dom i wnetrze

Jak mądrze wybrać stół do jadalni?

stół do jadalni
Wybór stołu do jadalni pozornie nie wydaje się trudnym zadaniem. Do czasu. Kiedy wchodzimy do sklepu meblowego i naszym oczom ukazuje się długi rząd stołów w różnorodnych aranżacjach oraz niezliczona ilość krzeseł. Czy kupno stołu musi być takim trudnym zadaniem? Zdecydowane nie, o ile wcześniej odpowiemy sobie na kilka istotnych pytań.

Mały czy duży, rozkładany czy nie?

Przede wszystkim ważne jest określenie, na jaką liczbę osób ma być przeznaczony stół. Klasycznie w sklepach znajdziemy stoliki dwuosobowe, czteroosobowe oraz sześcioosobowe oraz stoły umożliwiające rozłożenie i umieszczenie dodatkowych dwóch osób. Popularnością cieszą się przede wszystkim stoły rozkładane, które w razie potrzeby, kilka razy w roku, można rozłożyć, a w pozostałe dni stanowią one wygodne i nieduże uzupełnienie jadalni. Wiele osób poszukuje stołu nie do jadalni, a do kuchni, która stanowi centralny punkt domu. W tym wypadku znacznie wygodniejsze okażą się stoły czteroosobowe lub wręcz dwuosobowe. Dzięki niewielkim rozmiarom nie będą zawadzały podczas codziennych czynności wykonywanych w kuchni.

Co z krzesłami?

Kupując stół, nie sposób nie pomyśleć o krzesłach. Wiele firm meblarskich oferuje dedykowane krzesła, dopasowane stylistycznie do samego stołu. Kupno kompletu to oczywiście rozsądne założenie, jednak jeśli nie czujemy potrzeby posiadania kompletnego zestawu do jadalni, w kuchni można zadowolić się stołek i krzesłami z dwóch różnych kolekcji. Efekt finalny ma być przede wszystkim zadowalający dla nas.

Materiał ma znaczenie

Warto również pamiętać, że stoły do jadalni są wykonywane z różnorodnych materiałów. Jednym z najchętniej stosowanych to oczywiście płyta MDF oraz sklejka. Stoły takie są stosunkowo lekkie, dlatego ich transport czy przenoszenie w obrębie mieszkania nie sprawia żadnych problemów. Kolejnym materiałem, w którego wykonywane są stoły to oczywiście klasyczne drewno. Drewno nie należy do materiałów tanich, dlatego stół tego typu z pewnością powinien być odpowiednio pielęgnowany. Co jednak ważne: jeśli będziemy o taki stół dbać, odpłaci on się nam doskonałym wyglądem przez szereg długich lat. Pewną wadą drewnianych stołów jest ich waga, która uniemożliwia łatwe i szybkie przenoszenie. Ostatnim rodzajem stołów są te tworzone z płyt plastikowych czy PCV. Stoły takie z pewnością sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach, gdzie ceniony jest oryginalny wygląd.

Previous ArticleNext Article