Wentylatory chłodniowe są wybraną częścią wyposażenia mechanicznego chłodni wentylatorowych. Sposób wykonywania tego typu produktów jest oparty na kompozytach zbrojonych włóknem szklanym lub węglowym.
Chłodnie wentylatorowe można podzielić według następującego wyposażenia:
- Zakres średnic wirników wentylatorów osiowych 1200-12500 mm
- Ultralekkie wały napędowe stworzone na podstawie kompozytów zbrojonych włóknem węglowym
- Dyfuzory
- Konfuzory
Duże znaczenie w chłodniach wentylatorowych mają wentylatory osiowe śmigłowe, ponieważ wytwarzają one ciąg sztuczny – znajduje się on nad wodo rozdziałem. Nad zraszalnikiem znajdują się żaluzje – eliminatory, które zatrzymują silnym powietrzem kropelki wody ograniczając w ten sposób straty unosu.
Wentylatory chłodniowe napędzane są silnikami indukcyjnymi za pośrednictwem przekładni zębatej stożkowej i sprzęgła hydraulicznego, pozwalającego zaraz obok niewielkiego rozruchu na ekonomiczną regulacje wydajności wentylatora, a co za tym idzie – temperatury wody chłodzącej. Innym rodzajem chłodni wentylatorowych są chłodnie sekcyjne, inaczej nazywane celkowymi. Składają się one z co najmniej kilku sekcji o wydajności sięgającej kilkuset m3/h zjednoczonych w budowlę o jednym lub dwóch szeregach. Wentylatory chłodniowe o średnicy wirnika 2do 8 metrów i sprawności od 30 do 400 m3/h są zasilane silnikami indukcyjnymi znajdującymi się nad zraszalnikiem. Temperatura wody jest ustawiana w zależności od ilości włączonych wentylatorów. Jeżeli chce się ją zmienić wystarczy wyłączyć pewną liczbę wentylatorów.