Ciekawe

Uprawnienia sep


Rynek pracy nieustannie się zmienia. Wolnych miejsc jest obecnie znacznie więcej, niż jeszcze kilka lat temu. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy poszukiwać nowego zajęcia biernie. Czasem trzeba zdobyć nowe kwalifikacje lub nawet się przebranżowić. interesującym pomysłem na dalszą przyszłość zawodową, może być związanie się z branżą elektryczną. W tym celu, warto rozpocząć swoją przygodę od zdobycia uprawnień elektrycznych.

Kurs na uprawnienia elektryczne

Żeby uzyskać uprawnienia elektryczne, nie trzeba kończyć szkoły o profilu elektrycznym ani technicznym. Jedynymi wymaganiami w takim przypadku, są jedynie: posiadanie wykształcenia podstawowego i ukończenie osiemnastego roku życia.
Dobrą praktyką jest uczestnictwo w kursie przygotowawczym. Kursy organizuje Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Oddziały zlokalizowane są w każdym mieście powiatowym w Polsce, dlatego znalezienie miejsca, w którym odbędziemy kurs, nie powinno przysparzać żadnych problemów. Jeśli chodzi o koszty, z którymi należy się liczyć – egzamin, dający uprawnienia sep do 1kv, to wydatek rzędu 150 zł.
Uzyskanie uprawnień, nie jest jednak bezterminowe. Zdobyte uprawnienia do 1kv, powinny być odnawiane co 5 lat.

Co na kursie?

Na kursie uzyskać można kompletną wiedzę dotyczącą uprawnień elektrycznych. Z tego względu kurs jest szczególnie polecany osobom, które wcześniej nie ukończyły żadnej szkoły o profilu technicznym. Odbywają się na nim zajęcia praktyczne, które mają na celu zaznajomienie z eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych. Kurs pozwalający uzyskać uprawnienia sep do 1kv, dzieli się zarówno na część teoretyczną, jak i praktyczną.
W trakcie jego trwania, poruszane są przeróżne zagadnienia, dotyczące pracy z prądem:
– bezpieczeństwo i higiena pracy,
– obowiązki i zadania na stanowisku elektryka,
– zasady dysponowania mocą urządzeń przyłączonych do sieci,
– układy sieciowe,
– wybrane zagadnienia z zakresu prawa,
– sprzęt ochronny na stanowisku pracy elektryka,
– ochrona odgromowa i przepięciowa.
Odbycie kursu, pozwalającego zdobyć uprawnienia do 1kv, jest oczywiście dopiero początkiem drogi w karierze elektryka. Potrzeba jeszcze wielu godzin praktyki, jakże ważnych dla rozwoju własnych umiejętności. Z pewnością jednak warto spróbować swoich sił i być może zaistnieć w nowej branży.

Previous ArticleNext Article