Technologia

Skuteczny pomiar siły

W obecnych czasach wiele dziedzin przemysłu nie może funkcjonować poprawnie bez systemów, które kontrolują masę detalu czy moment obrotowy. W tym celu niezbędnym elementem jest czujnik siły, który pozwoli precyzyjnie sprawdzić masę.

Pomiar siły – nowoczesne systemy pomiarowe

Tensometry, czyli czujniki siły stosowane są w wielu branżach. Jednymi z najczęściej stosowanych są czujniki oporowe, które są niezwykle czułe i dokładne. Dzięki ich niewielkim wymiarom i odporności na drgania mogą być stosowane nawet w ekstremalnych temperaturach. W większości przypadków na rynku spotyka się gotowe tensometry foliowe przyczepione do obudowy. Mogą być one używane do małych pomiarów sił, jak i tych ogromnych, które liczy się w setkach kiloniutonów.

W zależności od potrzeb można wybrać czujniki ze wbudowaną elektroniką lub bez. W czujniku znajduje się korpus sprężynowy, który wykonany został ze stali nierdzewnej bądź z aluminium. Dostępne są tensometry o szerokim zakresie pomiaru, dzięki czemu można dopasować urządzenie do własnych potrzeb. Jest także wybór czujników ze względu na kształt, dzięki czemu można je stosować w różnych warunkach.

Dlaczego pomiar siły jest tak istotny?

Siłę mierzy się w wielu gałęziach przemysłu. Przede wszystkim odgrywa istotną rolę w logistyce portowej czy w inżynierii geotechnicznej. Jest to także niezbędny element podczas kontrolowania czy transportowania różnego rodzaju ładunków. Najważniejsze jest to, aby maszyny i towar były bezpieczne. Niezwykle istotne jest również zapewnienie bezpieczeństwa ludziom w każdych warunkach.

Stosując pomiar siły, można zapewnić stabilność systemu oraz sprawić, że produkcja będzie niezawodna. Można znacząco poprawić jakość produktów oraz oszczędzić na materiałach. Wszystko to wpływa w znaczący sposób na wyższą jakość.

W jaki sposób działają tensometry?

Tensometry mają za zadanie mierzyć siłę, siłę ciężkości oraz momenty obrotowe, które działają między dwoma ciałami. Siłę wagową można zmierzyć jako siłę rozciągającą lub ściskającą. W pierwszym przypadku urządzenie służące do pomiaru jest rozciągnięte z taką siłą, którą chce się zmierzyć. W przypadku określenia siły ściskającej siłomierz musi zostać ściśnięty z siłą niezbędną do określenia.

Wszystko wydaje się dość proste, ale należy pamiętać, aby używać sprawdzonych i dobrej jakości urządzeń pomiarowych. Warto na pewno skorzystać oferty profesjonalnego sklepu oferującego czujniki od sprawdzonych producentów. Dodatkowo w takim miejscu można liczyć na poradę i pomoc w razie problemów.

Więcej informacji znajdziesz na stronie pomiar siły.

Previous ArticleNext Article