Wszyscy rodzice wiedzą, że o zdrowie dziecka trzeba dbać już od jego narodzin. Mając w domu chore maleństwo, które wymaga leczenia i rehabilitacji, rodzice powinni wybrać jak najlepszą formę terapii.
Jak zacząć leczenie dziecka?
Problemem jest fakt, że rodzice często nie posiadają stosownej wiedzy, aby odpowiednio wcześnie zauważyć, że ich dziecko cierpi na zaburzenia psychoruchowe. Z tego powodu również nie są oni w stanie samodzielnie pomóc pociesze. Dla rodziców sama wiadomość o tym, że ich dziecko potrzebuje rehabilitacji, jest doświadczeniem traumatycznym i zdarza się, że reagują na tę wiadomość przesadnie. W takiej sytuacji panika i zamartwianie się jest absolutnie niepotrzebne. Należy podjąć pewne kroki. Najważniejsze jest, aby skontaktować się ze specjalistą, który profesjonalnie przeprowadzi diagnozę oraz rozpocznie leczenie dziecka. Lekarz będzie również mógł objaśnić jak na co dzień zajmować się pociechą, a także pozwoli rodzicom nabrać pewności siebie. Dzięki nowoczesnym metodom stosowanym przez profesjonalistów chory malec będzie mógł szybko i skutecznie wrócić do zdrowia.
Rehabilitacja
Po diagnozie dziecka, wydanej oczywiście przez wykwalifikowanego lekarza, zostanie dobrana odpowiednia forma leczenia rehabilitacyjnego. Specjalista wybierze spośród szerokiej gamy metod rehabilitacyjnych. Wybór konkretnej metody zależy głównie od rodzaju posiadanego schorzenia. Rehabilitacja może się odbywać w domu, w ośrodku rehabilitacyjnym, na basenie lub w szpitalu. Wszystko to zależy od stanu pacjenta i stopnia zaawansowania choroby.
Ośrodek rehabilitacyjny
Rehabilitacja dla dzieci w ośrodku rehabilitacyjnym wygląda następująco – pokoje rehabilitacyjne dla młodszych pacjentów wyglądem przypominają zwykły dziecięcy pokój. Jest to pomocne w leczeniu, ponieważ maluchy czują się bezpiecznie i są rozluźnione, co ułatwia prowadzenie ćwiczeń. Czas trwania całej rehabilitacji w ciągu dnia, włączając w to ćwiczenia i masaże, to godzina lub półtorej godziny. Cała rehabilitacja powinna trwać do 10 dni. Ćwiczenia, które wykonują dzieci, są proste i nieskomplikowane. Rodzice także uczestniczą w rehabilitacji, aby później kierować i pomagać dziecku jak najskuteczniej. Podczas rehabilitacji maluchy ćwiczą przy pomocy różnych akcesoriów i narzędzi rehabilitacyjnych.
Kto finansuje leczenie?
Jeżeli rodzice są ubezpieczeni, rehabilitacja może być sfinansowana przez NFZ. Niestety w takim wypadku, trzeba się liczyć z długimi kolejkami i terminami rozpoczęcia leczenia dziecka. Można zgłosić się na rehabilitację prywatnie, ale oznacza to niemałe koszta. Dobra strona prywatnego leczenia jest taka, że na termin rehabilitacji nie będziemy długo czekać.
Przyczyny problemów psychoruchowych
Bardzo częstym powodem korzystania dzieci z rehabilitacji jest skolioza lub nabyta wada postawy. Powodem takiego schorzenia zwykle jest nieodpowiednie rozkładanie ciężaru podczas podnoszenia i przenoszenia choćby plecaka szkolnego. Innym częstym problemem jest nieprawidłowa postawa w trakcie siedzenia. Rodzice, jak i dzieci, podążając za modą lub wadliwymi nawykami, zapominają, że najważniejsze jest zdrowie.
Więcej: http://www.mobilemed.pl/service/rehabilitacja-dzieci/