Zdrowie i uroda

Rydze – smakołyk idealny

rydze marynowane
Grzyby jadalne, choć nie zawierają wielu substancji odżywczych, mają nieocenione walory smakowe. Odpowiednio przyrządzone nie powodują u człowieka żadnych dolegliwości. Można je dusić, smażyć, gotować. Przyrządza się z nich pyszną zupę lub sos.
Większość z nich rośnie w lasach, na „dziko”. Uprawia się jedynie pieczarki i boczniaki. Rydze należą do najbardziej cenionych i popularnych grzybów jadalnych. Ich cechą rozpoznawczą jest charakterystyczny pomarańczowy kolor. Dzięki temu łatwo spotkać je w lesie. Rydze mają niemal owocowy zapach.
Swój kolor zawdzięczają prowitaminie A. Składają się głownie z wody. W Polsce rydz rośnie w lesie od sierpnia do listopada. Po uszkodzeniu kapelusza wydziela pomarańczowe mleczko i to jest jego cechą charakterystyczną. Dlatego nazywany jest mleczajem. Rydze, podobnie jak i inne grzyby, należy spożyć bezpośrednio po zebraniu. Zawarte w nich białko szybko może stać się toksyczne, bo prędko ulega rozkładowi.
Rydze marynowane to najpopularniejsza postać w jakiej występują. Marynowane w occie, nabierają wspaniałego, korzennego smaku. Przyrządzone w ten sposób doskonale nadają się do sałatek, koreczków i kanapek. Doskonale nadają się tez jako zakąska lub przekąska. Najsmaczniejsze są smażone na patelni, w głębokim maśle.
Nie zaleca się ich ani jako dodatek do zup, ani jako do suszenia. Po raz pierwszy gatunek ten został nazwany przez Karola Linneusza, a nazwę polską podał Franciszek Błoński. W zależności od tego gdzie występują wyróżnia się 3 rodzaje rydzów: rydz jodłowy, świerkowy i sosnowy. Smakosze rydzów dzielą je na te smakowite i te o gorzkawym smaku.
Najlepszym i najbardziej wartościowym jest rydz sosnowy, zwany mleczajem. Występuje przeważnie w lasach sosnowych, a z sosnami występuje w mikoryzie. Jest on najwyżej cenionym i najatrakcyjniejszym kulinarnie. Drugim pod względem jakości jest rydz jodłowy. Najpopularniejszym gatunkiem jest rydz świerkowy, jest on także najbardziej gorzki. Występuje w lasach świerkowych, jest najłatwiej dostępny. Najsmaczniejsze rydze smaży się na maśle klarowanym. Stanowią wówczas samodzielne danie, lub dodatek do kasz.
Można je tez delikatnie obgotować, wtedy tracą goryczkę. Aby zachować posezonowy smak grzybów, można je zamrażać. Biorąc jednak po uwagę fakt występowania goryczki, lepiej jest je wcześniej obgotować i przesmażyć. Pozwoli to zniwelować gorzkawy smak po rozmrożeniu. Najlepszymi przepisami na rydze marynowane są te przechowywane z pokolenia na pokolenie, przepisy naszych babć. Aby zamarynować grzyby należy je najpierw umyć delikatnie, ale bardzo dokładnie. Obgotować w wodzie z solą, około 15 min.
Potem wodę odlać, a grzybki przełożyć do umytych wcześniej słoików. Zalewa to woda z octem, solą i cukrem, a także z pokrojoną w krążki cebulą. Do słoiczków, oprócz grzybów, wkładamy krążki cebuli i liść laurowy, kilka ziarenek pieprzu, gorczycę, ziele angielskie. Zalewę zalewamy do wysokości rydzów, żeby je przykrywała. Słoiki zakręcamy mocno i zalewamy je wodą. W wysokości mniej więcej 3/4. Gotujemy je 30 minut. Potem obracamy do góry dnem i czekamy do wystygnięcia.
Podane w ten sposób mogą być doskonałym dodatkiem do kasz. Do zalewy można także dodać miód. Można marynować także rydze, które wcześniej usmażyło się na maśle. Rydze można przyrządzić także po cygańsku. Wtedy do zalewy dodajemy trochę przecieru pomidorowego. W tej wersji mogą służyć jako zimna przystawka, a nawet jako dodatek do dań.

Previous ArticleNext Article
awiepiszczy.com.pl shipsband.com mobile.org