Roboty przemysłowe są coraz powszechniej stosowanymi urządzeniami we współczesnej gospodarce. Powodów tego jest co najmniej kilka. Przede wszystkim jest to po prostu możliwość, jaka daje zaawansowanie techniczne. Z biegiem czasu pojawia się coraz więcej maszyn, które są w stanie zastąpić człowieka i wykonywać te same czynności nie tylko równie dobrze, ale nawet z lepszym skutkiem. Do tego dochodzi szereg innych przewag, jakie ma zaawansowany robot nawet nad najlepszym fachowcem.
Do czynności, które we współczesnym przemyśle są wykonywane przez automaty, a kiedyś były domeną człowiek, jest spawanie. Wykorzystanie do tego celu robotów to z jednej strony kwestia wymogów, jakie stawia błyskawicznie postępujący rozwój technologiczny, a z drugiej działanie wymuszane konkurencją na rynku. Zastosowanie robotów spawalniczych jest więc w licznych przypadkach nie tyle wyborem, co podyktowane jest koniecznością. Na polskim rynku takie urządzenia również stają się coraz powszechniejsze i coraz więcej firm może wykorzystać ich zalety.
Zalety użytkowania robotów spawalniczych
W wielu przypadkach zastosowanie robotów spawalniczych zamiast pracy ludzkich rąk stanowi o tym, że dana firma będzie w stanie konkurować z innymi podmiotami na rynku. Automatyzacja, również w zakresie spawania, niesie bowiem za sobą liczne zalety. W coraz bardziej precyzyjnym przemyśle, gdzie liczy się dokładność, to właśnie robot spawalniczy w wielu przypadkach będzie w stanie wykonać swoje zadanie z większą precyzją niż człowiek. Ponadto roboty spawalnicze, nie licząc sytuacji, gdy dochodzi do awarii, są w stanie pracować bez ustanku. Dzięki temu firma, na której wyposażeniu znajdują się roboty do spawania, oszczędza na kosztach pracy. Nie bez znaczenia jest też fakt, że spawanie należy do czynności, które nie są obojętne dla zdrowia ludzkiego i zastosowanie robotów zapobiega licznym niedogodnościom. Na wielu rynkach problemem jest też brak odpowiednich fachowców i roboty są jedynym możliwym do zastosowania rozwiązaniem.
Roboty spawalnicze i ich rodzaje
Postępujący rozwój technologiczny sprawił, że obecnie po robota spawalniczego mogą sięgnąć również mniejsze firmy, a nie tylko najwięksi giganci rynkowi, jak to jeszcze niedawno miało miejsce. Mniejsze i tańsze roboty spawalnicze to urządzenia, jakie może dziś zakupić również nieduża firma. Choć coraz mniejsze gabarytowo, roboty spawalnicze są coraz bardziej zaawansowane technicznie i mogą być wykorzystywane do różnych technologii spawalniczych, w tym laserowej, plazmowej, a także bardziej tradycyjnych jak łukowa, MIG czy MAG.