Motoryzacja

Prawo jazdy – przywilej czy obowiązek? Cechy dobrego kierowcy.

Prawo jazdy - przywilej czy obowiązekCoraz częściej prawo jazdy jest traktowane jako jedno z wymagań wobec potencjalnych pracowników. Czy jednak tak powinno być? Czy umiejętność kierowania pojazdem (a przynajmniej posiadanie uprawnień w tym kierunku) ma stanowić swoisty obowiązek? Warto zastanowić się nad tą kwestią szczególnie w świetle codziennych doniesień (niezależnie od pory roku) o wypadkach drogowych, wielokrotnie kończących się śmiercią wielu osób. Aby zostać kierowcą trzeba wykazywać pewne naturalne predyspozycje, cechy osobowości. A tych nie jest w stanie zapewnić nawet najlepszy kurs w profesjonalnym ośrodku szkoleniowym.

Umiejętności i….

Fundament stanowią rzecz jasna „twarde” kompetencje, a więc zdobyta podczas kursu wiedza teoretyczna i umiejętności praktyczne. Jednakże kurs i egzaminy to zaledwie przygotowanie do dalszego kształtowania w sobie „osobowości kierowcy”. Oczywiście znajomość przepisów i samego funkcjonowania pojazdu są niezbędne, jednak dopiero stosując powyższą wiedzę w praktyce uczymy się ją stosować w warunkach indywidualnych. Ruch drogowy stwarza złożone sytuacje, i wymaga podejmowania szybkich decyzji. Ważnym jest, by dostosować do tych zdarzeń swoją wiedzę i umiejętności. Ta zdolność nie przychodzi jednak od razu. Dlatego śmiało można stwierdzić, że jednym z największych atutów kierowcy jest jego doświadczenie. Do podstawowych bezpiecznych zachowań należą m.in. odpowiednie trzymanie kierownicy, poprawna pozycja na fotelu (w miarę blisko kierownicy), skrupulatne sygnalizowanie wszystkich swoich manewrów, a także stosowanie się do wszelkich przepisów ruchu drogowego (w szczególności ograniczeń prędkości).

…pożądane cechy u kierowcy

Podczas jazdy niezwykle istotna jest zdolność do koncentracji oraz podzielność uwagi. Koordynacja ruchowa to jedno, trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że inni uczestnicy ruchu drogowego mogą popełniać błędy. Zatem – będąc kierowcą warto stosować zasadę ograniczonego zaufania wobec innych kierujących (oraz wobec siebie). Niedopuszczalne są takie zachowania jak: rozmawianie rzez telefon, jedzenie, prowadzenie ożywionych dyskusji z pasażerami. To wszystko może bowiem wybić nas z rytmu, zaburzyć koncentracje. Podzielność uwagi interpretujemy zatem jako skupianie się na swoich umiejętnościach, możliwościach pojazdu, a także warunkach zewnętrznych. Kolejnym wyróżnikiem dobrego kierowcy powinien być refleks – zdolność do szybkiego reagowania jest kluczowa, by zachować bezpieczeństwo podczas uczestnictwa w ruchu drogowym. Myślimy nie tylko za siebie, ale również za innych. Decyzje podejmowane w ułamku sekundy mogą więc uratować nam życie. Oczywiście na ogół sytuacje te mają o wiele mniej dramatyczny przebieg.
Niemniej warto zachować zimną krew niezależnie od warunków. I tutaj można przestawić kolejną cechę, której wielu kierowcom, nawet najbardziej doświadczonym brakuje. Zdolność do kontrolowania swoich emocji. Często kierując pojazdem dajemy się ponieść agresji, bądź innym negatywnym odczuciom. Tymczasem tak silne reakcje mogą zaburzać nasz sposób odbierania rzeczywistości i w konsekwencji prowadzić do utraty kontroli nad pojazdem. Tymczasem wystarczy odrobina empatii, zrozumienia dla innych uczestników ruchu. Rzecz jasna są to cechy, które trzeba w sobie wypracować, nie przychodzą bowiem same. Warto jednak próbować – przede wszystkim ze względu na swoje (i współpasażerów) zdrowie i życie.
Źródło: www.twojeprawko.com.pl
 

Previous ArticleNext Article
zobacz https://motulinka.com/kp/kocyki/sweterkowe/ https://absenting.com.pl/jak-nowoczesne-technologie-ulatwiaja-zycie-rodzicom-noworodkow/