Motoryzacja

Najważniejsze oznaczenia opon samochodowych, wszystko, co musisz wiedzieć!

Opony samochodowe to niezwykle bogata gama produktów, które różnią się zarówno swoimi parametrami i jakością, jak i rozmiarem. Przy czym każda opona samochodowa posiada szereg oznaczeń, które dokładnie informują, z jakim produktem mamy do czynienia. Niestety rozszyfrowanie tych symboli może być nieco trudne. Dlatego podpowiadamy, co konkretnie oznaczają najważniejsze opisy i symbole na oponach samochodowych.

 

Rozmiar opon samochodowych

Do najważniejszych parametrów, jakie nas interesują przy zakupie opon samochodowych, należy ich rozmiar. I już tutaj musimy wziąć pod uwagę kilka indeksów, którymi są: szerokość opony, jej profil oraz średnica felgi. Na oponie określa to dokładny opis, który może wyglądać tak: 195/75 R16 albo tak: 225/45 R19, gdzie:

  • 225 to szerokość opony
  • 45 to wysokość jej profilu
  • R to oznaczenie opony radialnej
  • 19 to średnica felgi

Oprócz rozmiaru opony znajdziemy na niej szereg innych oznaczeń. Jednym z nich jest data produkcji, na co także należy zwrócić uwagę. Składa się ona z numeru tygodnia i roku. Opony wyprodukowane w 15 tygodniu 2020 roku będą miały oznakowanie 1520. Numer ten znajduje się na końcu kodu DOT. Jakie jeszcze symbole i oznakowania znajdziemy na oponach?

Indeksy opon samochodowych

Kolejnymi istotnymi parametrami opon są indeksy nośności i prędkości. Ten pierwszy wyznacza maksymalny ciężar, jaki może wytrzymać opona przy jeździe z maksymalną prędkością i określany jest za pomocą liczby (np. 75 oznacza nośność 387 kg, a 95 oznacza nośność 690 kg). Natomiast indeks prędkości określa maksymalną prędkość, z jaką można jechać samochodem z danym ogumieniem. Tutaj mamy do czynienia z symbolem w formie litery. Przykładowo litera W oznacza maksymalną prędkość 270 km/h, a litera V – 240 km/h. Wartości te są podawane łącznie (np. 95 V) i znajdują się zazwyczaj obok rozmiaru opony.

Opony samochodowe – sezony

Opony samochodowe są produktami, które dedykuje się do użycia w konkretnym sezonie. W ten sposób mamy do dyspozycji przede wszystkim opony zimowe i letnie. Te pierwsze z reguły oznakowane są za pomocą symbolu potrójnego szczytu i płatka śniegu lub opisu 3PMSF, ewentualnie M+S, co oznacza nie tyle opony zimowe a opony, które radzą sobie z błotem i śniegiem. Natomiast opony letnie znakowane są za pomocą obrazka ze słońcem albo chmurką i kroplami deszczu.

Sezonowa zmiana opon wiąże się z reguły z dodatkowymi kosztami. Jeśli nie mamy drugiego kompletu opon na felgach, które z odrobiną wysiłku zmienimy sobie sami, to niestety, ale przed każdą zimą i na wiosnę, musimy odwiedzić punkt wymiany opon. I chociaż sama wymiana nie jest bardzo dużym wydatkiem, to jednak zajmuje ona trochę czasu (zwłaszcza jeśli robimy to na ostatnią chwilę) i kosztuje kilkadziesiąt złotych.

Sposobem na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy są opony wielosezonowe, dostosowane do jazdy w różnych warunkach atmosferycznych. Są one oznakowane przez cztery obrazki z wszystkimi porami roku lub napisem All season. Wszystkie typy opon znajdziesz szybko i wygodnie w sklepie internetowym iParts.pl. Wystarczy, że wpiszesz w znajdującej się na stronie sklepu wyszukiwarce rozmiar opony i określisz wybrane parametry.

Previous ArticleNext Article
https://beesafe.pl/porady/ile-trwa-egzamin-na-prawo-jazdy/ https://beesafe.pl/porady/psychotesty-dla-kierowcow/ https://www.fcbu.org/nowoczesny-przedpokoj-inspiracje-i-aranzacje/