Ciekawe

Kot w domu – jak się przygotować do jego obecności?

W ciągu ostatniej dekady popularność kotów jako zwierząt domowych znacznie wzrosła. Wielu pokochało je, doceniając bezdyskusyjne zalety tych uroczych pupili. Koty dbają o swoją higienę, są zazwyczaj ciche i, w przeciwieństwie do psów, nie wymagają częstych spacerów na smyczy – to dość istotne aspekty dla osób zapracowanych, a także wykonujących obowiązki służbowe w domu. Jeżeli zastanawiasz się nad sprawieniem sobie tego zwierzęcia, pamiętaj, że do przyjęcia nowego domownika trzeba się również odpowiednio przygotować. 

Adopcja lub zakup

Na początku warto zastanowić się, jaką drogą chcemy uzyskać naszego pupila. Jedną z możliwości jest adopcja: schroniska i domy adopcyjne dla zwierząt są przepełnione bezdomnymi czworonogami – w tym nie tylko dorosłymi, ale i małymi kociętami. Co prawda, zazwyczaj wtedy rezygnujemy z rasowego pupila, posiadającego konkretny rodowód, jednak tym samym zapewniamy samotnemu, nierzadko skrzywdzonemu kotu spokojny dom i czułą opiekę. Poza tym, jeżeli weźmiemy zwierzaka ze specjalnego ośrodka, dostaniemy książeczkę zdrowia z zapisem aktualnych szczepień. Dojrzały kot będzie także wysterylizowany. Jeżeli jednak marzy nam się pupil konkretnej rasy, poszukajmy dobrej, sprawdzonej hodowli. Więcej na ten temat można znaleźć na portalu internetowym interaktywna.pl.

Niezbędne akcesoria

Zanim upragniony kot znajdzie się w naszym domu, musimy zaopatrzyć się w szereg niezbędnych przedmiotów. Po pierwsze – kuweta. Zwróćmy uwagę na to, czy nie jest za mała i czy zapewni komfort pupilowi (zwłaszcza, jeśli bierzemy młode zwierzę, które wkrótce urośnie). Możemy kupić zwyczajną kuwetę bądź elektryczną, z funkcją samooczyszczania. Taki gadżet będzie nas jednak kosztował około 800 złotych. Po drugie – nie zapomnijmy także zaopatrzyć się w żwirek. Dostępny jest on w wersji silikonowej, rozpuszczalnej w wodzie lub tańszej, bentonitowej. Każdy ze żwirków będzie odpowiedni, jeśli tylko zadbamy o regularne czyszczenie kuwety. Po trzecie – bardzo istotna kwestia, czyli pokarm. Podstawą pożywienia kota powinna być mokra, puszkowana karma, ale można też uzupełniać ją karmą suchą. Wybierając markę i dany jej produkt, koncentrujmy się na składzie pokarmu, nie zaś na treściach reklamowych. Zasada jest prosta – im więcej mięsa i mniej zbóż w zawartości karmy, tym zdrowsza ona będzie dla naszego pupila. Jeżeli nie chcemy, aby kot spał z nami w łóżku, warto kupić mu specjalne posłanie. Dla pewności, że kociak będzie z niego korzystał, umieśćmy je blisko kaloryfera – koty bardzo lubią ciepło.

Zabawa i towarzystwo

Wbrew obiegowym opiniom, koty wcale nie są aż takimi samotnikami, na jakie się je kreuje – a już zwłaszcza te najmłodsze. Jeżeli chcemy, aby pieszczoch był szczęśliwy, powinniśmy zapewnić mu nieco rozrywki. Dobrym pomysłem będzie zakup piętrowego drapaka – idealnie stępi paznokcie czworonoga, jednocześnie dostarczając mu dużo zabawy. Można również nabyć specjalny labirynt, wykorzystujący karmę do rozwijania zdolności kota, zarówno fizycznych, jak i umysłowych. Z pomocą specjalnych przekładni pokarm przemieszcza się w różnych kierunkach, stymulując zmysły naszego pupila. Dużo uciechy sprawi zwierzęciu także dodatkowe towarzystwo – przeważnie koty żyjące i wychowywane w domowych warunkach nie mają większego problemu z zaakceptowaniem nowego czworonoga. Drugi pupil nie zwiększy zbytnio naszych wydatków, a widok dwóch, bawiących się mruczków z pewnością da nam jeszcze więcej radości.

Previous ArticleNext Article
https://atmlive.pl/klasyka-spotyka-nowoczesnosc-meble-loftowe-do-salonu-i-inne-przemyslowe-inspiracje/ zobacz wiecej https://hankasa.com.pl/waska-konsola-w-przedpokoju-jak-polaczyc-funkcjonalnosc-z-estetyka/