Zdrowie i uroda

Końska…dawka ziół

Herbs Hanging and DryingBez obaw, weganie. Maść końska nie zachęca nazwą do użytkowania – jednak jej skład nie ma nic wspólnego z substancjami pochodzenia zwierzęcego. Skąd więc takie miano? Hipotezy są różne. Wedle jednej z nich maść stosowano pierwotnie do leczenia urazów u koni…Inni badacze twierdzą, że to ze względu na wysoką zawartość dobroczynnych składników – jak zioła i olejki, a jeszcze inne domysły wskazują na angielskie tłumaczenie słowa „kasztanowiec” (maść końska). Niezależnie od etymologii nazwy – jedno jest pewne. Specyfik to skuteczny, wyróżniający się długoletnią tradycją.

Skład – a raczej składy maści…

Jak stwierdzono już na początku, skład nie zawiera żadnych niepokojących substancji, i zawiera: zioła, olejki eteryczne i naturalne substancje lecznicze. Skład maści końskiej może być różny w zależności od tego, czy stosujemy specyfik rozgrzewający czy też o właściwościach chłodzących. W przypadku tego pierwszego możemy spodziewać się mieszanki złożonej z ekstraktów z takich roślin jak:
* Arnika górska – o działaniu przeciwzapalnym, rozluźniającym mięśnie i redukującym napięcie, ale też mająca zastosowanie w przypadku leczenia stłuczeń, obrzęków, krwiaków a nawet oparzeń.
* Aloes – wspomagający proces gojenia się ran, oparzeń, mający właściwości zmniejszające infekcje skórne o odmiennej etiologii (grzybice, czyraki owrzodzenia, odparzenia, odmrożenia, drożdżyce, egzemy etc.), działający kojąco, zmniejszający nie tylko ból ale i obrzęki.
* Chmiel – rozluźniający mięśnie i łagodzący ich skurcze (takie samo działanie wykazuje kozłek lekarski, także będący w składzie balsamu).
* Eukaliptus – łagodzący dolegliwości typu reumatycznego, oraz neurologicznego w mięśniach, a także posiadający właściwości antybakteryjne.
* Krwawnik pospolity – o działaniu antybakteryjnym, przeciwbólowym i łagodzącym obrzęki, znajduje zastosowanie przy pielęgnacji drobnych skaleczeń, pęknięć skóry, ale też w terapii trądziku, wyprysków innego typu, oraz w terapii stawów dotkniętych zwyrodnieniami.
* Rozmaryn – łagodzący dolegliwości bólowe, zmniejszający napięcie, odkażający, pobudzający krążenie krwi;
* Rumianek pospolity – redukujący stany zapalne skóry, a także zapobiegający im, wzmacniający naczynia krwionośne i limfatyczne.
 
Natomiast chłodząca maść końska, poza wspomnianymi już w składzie receptury rozgrzewającej aloesem, oraz arniką, posiada w swoim składzie:
* ekstrakt z kasztanowca zwyczajnego – wzmacniający naczynia krwionośne oraz pobudzający krążenie krwi (a więc redukujący obrzęki), działający przeciwzapalnie i przeciwskurczowo, a także stosowany pomocniczo w leczeniu urazów takich jak stłuczenia czy zwichnięcia.
* kamforę – skutecznie redukującą dolegliwości w nerwobólach, a także bólach mięśni i stawów innego pochodzenia.
* miętę – chłodzącą, o działaniu kojącym, ale też relaksującym w stanach napięcia nerwowego, często towarzyszącego nerwobólom.
* miłorząb japoński – odpowiadający za stymulację przepływu krwi w organizmie, ale też zmniejszający lepkość krwi i agregację jej płytek.

Maść końska – specyfik o szerokim zastosowaniu.

Dzięki odmiennym recepturom, maści mogą być stosowane w leczeniu różnych dolegliwości. Poprzez odpowiednią aplikację – wmasowanie w skórę bądź inhalację, maścią tą można leczyć m.in. dolegliwości bólowe mięśni, ścięgien i stawów o różnorodnej etiologii, powodowane urazami, kontuzjami sportowymi, nerwobólami, nieprawidłową postawą, reumatyzmem czy wynikające z przebiegu grypy lub przeziębienia. Prócz tego maść pozwala poradzić sobie z pozostałymi objawami infekcji grypowej (poprzez swoje rozgrzewające działanie), a nawet z katarem, jeśli zastosujemy inhalację. Specyfik skutecznie walczy z tzw. „łamaniem w kościach” (zwykle związanym z meteopatią), czy z bólami głowy i migrenami (w takim wypadku specyfik aplikuje się na skronie). Maść o działaniu chłodzącym działa korzystnie także w „zespole ciężkich nóg”, przy problemach z krążeniem czy żylakami. Smarowanie się maścią przynosi ulgę w dolegliwościach bólowych kręgosłupa, jakie stają się obecnie coraz powszechniejsze. Warto jednak zachować ostrożność przy aplikacji – nigdy nie nakładać jej na skórę zranioną czy podrażnioną, a także unikać kontaktu smarowidła z oczami, ustami, nosem czy błonami śluzowymi. Przeciwwskazaniem do stosowania maści są jedynie alergie na jakąkolwiek substancję w jej składzie. Poza tymi przypadkami użytkowanie tego wszechstronnego specyfiku jest bezpieczne.

Previous ArticleNext Article