Dom i wnetrze

Kiedy stosuje się małe tablice rejestracyjne?

Na mocy rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa, od lipca  2018 roku po polskich drogach mogą poruszać się samochody z niestandardowymi, małymi  tablicami rejestracyjnymi. Należy jednak pamiętać, że nietypowe „blachy” nie są dostępne dla wszystkich. W jakich przypadkach polskie prawo dopuszcza montaż małych tablic rejestracyjnych? Sprawdź!

Dla kogo małe tablice rejestracyjne?

Małe tablice rejestracyjne dopuszczone zostały do użytku ze względu na pojawienie się  na rynku aut sprowadzanych z USA i Japonii. Produkowane w tych krajach pojazdy mają specyficzną konstrukcję uniemożliwiającą zamontowanie tablic o standardowych wymiarach. Co ważne, przepis z 2018 roku nie dotyczy motocykli, ciągników rolniczych, pojazdów wolnobieżnych wchodzących w skład kolejki turystycznej i pojazdów rodzaju „samochodowy inny”. Mniejsze tablice mają wymiary 305×114 mm. Mieszczą się na nich jedynie cztery znaki. Aby otrzymać tego typu rejestrację, należy złożyć stosowny wniosek w wydziale komunikacji.

Małe tablice w Passacie czy Fabii? Niekoniecznie!

Co ciekawe, część kierowców poruszających się samochodami produkowanymi zgodnie z europejskimi normami również wymieniła swoje tablice na mniejszy wariant. Pojawienie się tego problemu zmusiło ustawodawcę do sprecyzowania przepisów w tym zakresie. Co ważne, właściciele nieprawidłowo oznaczonych pojazdów muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Za złożenie w Wydziale Komunikacji oświadczenia niezgodnego ze stanem faktycznym i wprowadzenie organów państwowych w błąd grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Ponadto, nieprawidłowo oznaczone auto nie przejdzie badań technicznych.

 

 

Previous ArticleNext Article