Motoryzacja

Jaki olej dobrać do skutera?

Jaki olej dobrać do skutera? Współcześnie dobieranie oleju silnikowego mogłoby być naprawdę skomplikowanym procesem. Na rynku występuje bowiem naprawdę duży wybór produktów- przeznaczonych zarówno do dwu- jak i jednośladów. Mało tego – specyfikacja obejmuje również podkategorie jednośladów, m.in. skutery czy motocykle. Szczęśliwie producenci poszczególnych pojazdów określają właściwości fizyczne skuterów oraz co za tym idzie, rodzaj oleju silnikowego, który będzie optymalnym w użytkowaniu.

Prosty wybór

W rezultacie posiadacz pojazdu stoi tylko przed wyborem marki oleju. Warto jednak zaznaczyć, że różni producenci mogą oferować oleje o odmiennej jakości. Nie warto decydować się zatem na wariant najmniej kosztowny. Wyjątkowo niska cena może bowiem iść w parze z równie znikomą jakością. Dlatego też optymalnym wyborem będą produkty marek renomowanych, funkcjonujących na rynku od dłuższego czasu (jak np. olej do skutera castrol).

Mały, praktyczny, ale i wymagający pojazd.

Warto przy tym pamiętać, że skutery to wyjątkowy rodzaj pojazdu. Stanowią doskonałą alternatywę dla samochodów głównie ze względu na dużą mobilność, stosunkowo niską cenę a także niskie zużycie paliwa. Oczywiście jakość pojazdów może się znacząco różnić w zależności od marki oraz od tego, jak będziemy dbać o nasz skuter. Można powiedzieć, że obecnie mamy do czynienia z pewnym renesansem zainteresowania skuterami w Polsce. Kilka dekad temu, w latach 60 pojazdy te były w naszym kraju niezwykle popularne. Maszyny, które są na rynku dostępne współcześnie znacząco różnią się jednak od jednośladów z tamtych lat. Przede wszystkim zwiększyła się ich moc oraz wygląd, a technologie w nich zastosowane są na dużo wyższym poziomie. Wiąże się to z koniecznością specjalistycznej konserwacji. Dlatego tak istotne jest m.in. regularne dokonywanie przeglądów technicznych, wymienianie oleju etc.
Użytkowanie olejów do skutera renomowanych marek to najlepsze rozwiązanie. Dzięki ich przystosowaniu do potrzeb konkretnych modeli jednośladów możemy być bowiem pewni, że silnik i przepustnica będą optymalnie chronione przed przedwczesnym użyciem. Dodatkowo producenci olejów gwarantują również, że osiągi naszej maszyny pozostaną na jak najlepszym poziomie. Oczywiście, wśród smarowideł do skuterów występuje specyfikacja – także w ramach konkretnych marek. Zdarza się, że zaleceniom producentów skutera odpowiada więcej niż jeden rodzaj oleju. Wtedy warto zastanowić się, jakie są nasze potrzeby oraz w jaki sposób najczęściej eksploatujemy nasz pojazd.

Proces wymiany…

Sama wymiana na ogół nie powinna sprawiać trudności – jednak musimy pamiętać, by przebiegała ona regularnie. Kiedy pojazd jest fabrycznie nowy warto kontrolować poziom oleju i wymienić go już po 300 (a nawet po 100) kilometrach, oraz kolejno po 1000 i 2000 kilometrów. Dzięki temu okres docierania nie będzie dla silnika ciężką próbą wytrzymałościową. Po pierwszych miesiącach eksploatacji można już standardowo dokonywać wymian olejów co 1500 – 2000 kilometrów. Dobrze jest jednak monitorować zarówno poziom oleju w misce olejowej, jak i jego fakturę (w razie, gdyby występowała niepokojąca tendencja do odkładania się w oleju maleńkich opiłków metalu czy innych zanieczyszczeń). Dbanie o silnik to jedyny sposób na to, by pracował on bez zarzutu przez długie lata. A kluczem do prawidłowej pielęgnacji jest wybór renomowanych produktów. Nieprawdą jest, że dobre oleje do skuterów muszą kosztować krocie – za towar lepszej jakości trzeba oczywiście zapłacić nieco więcej, jednak zdecydowanie warto to uczynić. Zwłaszcza, że litr oleju wystarcza na długi okres eksploatowania pojazdu, a dzięki wyjątkowym właściwością prawidłowo dobranego smarowidła możemy być pewni, iż konserwacja silnika została przeprowadzona w sposób książkowy.

Previous ArticleNext Article
zobacz https://abuya.pl/odkrywajac-tajniki-ogrzewania-magia-ogrzewacza-gazowego-w-twoim-ogrodzie/ https://beesafe.pl/porady/samochod-bez-prawa-jazdy/