Ciekawe

JAK ZACZĄĆ UPRAWIAĆ SPADOCHRONIARSTWO?


Uprawianie spadochroniarstwa to opcja dla ludzi uwielbiających adrenalinę, kochających przestworza i mających odrobinę odwagi. Nie trzeba tu spełniać specjalnych wymagań – wystarczy mieć 18 lat i zapisać się na kurs spadochronowy, przeprowadzany przez aeroklub.

DOKUMENTY I BADANIA

Kandydat na skoczka spadochronowego przed szkoleniem musi wypełnić i dostarczyć do aeroklubu odpowiednie dokumenty oraz przejść badania lekarskie, stwierdzające czy nie ma on przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania tego rodzaju dyscypliny sportowej.
Dokument, który potwierdza udział w kursie spadochronowym to książka skoków, gdzie instruktor wpisuje informację o wykonanych przez danego skoczka skoków. Kandydaci na skoczka powinni dostarczyć dokument tożsamości, świadectwo ukończenia szkoły (minimum podstawowej), ubezpieczenie OC na skoki z wykorzystaniem spadochronu oraz zdjęcie do książki skoków.
Do skoków spadochronowych nie powinny podchodzić osoby, które mają problemy z kręgosłupem oraz chore na łamliwość kości (tzw. osteoporozę). Przeciwwskazaniami są również choroby układu oddechowego i krwionośnego (np. nadciśnienie) a także schorzenia laryngologiczne. Ponadto nie można wykonywać skoków będąc pod wpływem środków odurzających.

METODY SZKOLENIOWE W NAUCE SKOKÓW SPADOCHRONOWYCH

Do opanowania skakania ze spadochronem konieczny jest kurs spadochronowy, który może być przeprowadzony za pomocą dwóch metod. Zajęcia teoretyczne obejmują zasady bezpieczeństwa, teorię skoku, omówienie sprzętu spadochronowego, metodologię wyskakiwania z samolotu, a także sterowania spadochronem oraz podstawowe wiadomości z zakresu meteorologii czy prawa.
Pierwsza metoda, którą proponują tylko niektóre aerokluby to tzw. Static Line. Po egzaminie teoretycznym skoczek ćwiczy prawidłowe oddzielenie się od samolotu, zaczynając od wysokości 1200 metrów. Uczeń ma za zadanie nauczyć się takich czynności jak sterowanie spadochronem, przyjęcie bezpiecznej pozycji itd. Oczywiście wszystko odbywa się przy udziale instruktora.
Druga metoda to przyspieszony kurs wolnego spadania AFF. Skoczek od razu wychodzi na wysokość 4000 m. pierwsze skoki wykonuje w obecności dwóch instruktorów, kolejne zaś już tylko z jednym. Wszelkie błędy są korygowane już w powietrzu. Taki typ nauczania skoków spadochronowych preferuje większość polskich aeroklubów.

KILKA SŁÓW O ODZIEŻY DO UPRAWIANIA SPADOCHRONIARSTWA

Skoki spadochronowe to ogromne ryzyko kontuzji wszelkiego rodzaju. Wiążą się jednak także z możliwością utraty słuchu. Warto więc zaopatrzyć się w zatyczki do uszu przed wykonywaniem skoków.
Do skoków spadochronowych nie zaleca się zakładania jedynie koszulki i szortów, gdyż wraz z coraz wyższą wysokością spada również temperatura. Dobrze jest więc stosować ubranie cieplejsze, chroniące przed wiatrem, niekrępujące ruchów, a także bieliznę termo aktywną.
Koniecznym elementem odzieży do skoków spadochronowych powinny być również odpowiednie buty, najlepiej jak najwygodniejsze, sportowe, koniecznie wyposażone w usztywniacze, by uniknąć kontuzji. Warto również wyposażyć się w gogle na oczy.
Artykuł powstał we współpracy ze Strefą Silesia

Previous ArticleNext Article
zobacz wiecej zobacz wiecej zobacz