Zdrowie i uroda

Jak rzucić palenie?

Jak rzucić paleniePrzez dość długi czas nikt nie zdawał sobie sprawy z tego, jak szkodliwy dla naszego organizmu może być niepozorny papieros. Jeszcze przed Drugą Wojną Światową tytoń reklamowano jako rewelacyjny sposób na odchudzanie się, a później papierosy były standardowym wyposażeniem żołnierzy idących na front. Można właściwie uznać, że informacje dotyczące szkodliwości palenia to stosunkowo młody, chociaż „palący” problem.

Dlaczego papierosy szkodzą?

Tytoń sam w sobie, jak większość naturalnych produktów, nie jest specjalnie szkodliwy. Problemy jednak pojawiają się na poziomie produkcji wyrobów tytoniowych. Do samego tytoniu, a także filtrów papierosowych, dodawana jest duża ilość szkodliwych i potencjalnie rakotwórczych substancji chemicznych, które są odpowiedzialne za smak, konsystencję, trwałość papierosów itp. To, co otrzymujemy w paczce, trudno już właściwie nazwać wyrobem tytoniowym. Papieros przypomina raczej wyrób tytoniowopodobny! Druga sprawa to spustoszenie, jakie papierosy czynią w organizmie. Owszem, podnoszą ciśnienie tętnicze równie skutecznie jak kawa, a także oddziałują uspokajająco na system nerwowy (dlatego dużo osób sięga po papierosa w stresującej sytuacji), ale jakim kosztem? Długotrwałe palenie prowadzi do nieodwracalnych zmian nie tylko w środku, ale także na zewnątrz naszego organizmu. Nałogowego palacza można od razu poznać po niezdrowo wyglądających włosach, żółtej cerze i zniszczonych paznokciach.

Pomoc w rzucaniu palenia

Na szczęście ostatnimi czasy rośnie świadomość społeczna i bardzo dużo osób decyduje się na rzucenie palenia. Za tym krokiem mogą przemawiać również rosnące ceny wyrobów tytoniowych – obecnie, nawet jeżeli wypalamy „jedynie” paczkę tygodniowo, to w trakcie miesiąca za tę wątpliwą przyjemność zapłacimy około 60 złotych. Dla porównania jeszcze kilka lat temu paczka papierosów kosztowała niecałe sześć złotych. A jak rzucić? Palenie to trudny do pozbycia się nałóg, ale w jego rzucaniu możemy sobie skutecznie pomóc. W aptekach dostępne są środki mające zwalczać głód nikotynowy, między innymi desmoxan. Oprócz tego każdy potencjalnie były palacz powinien poważnie rozważyć uprawianie sportu. W odpowiedzi na wzmożony wysiłek fizyczny nasz organizm sam sprawi, że będziemy odczuwali wstręt do papierosa.
Rzucenie palenia jest trudne, ale wykonalne! Na pewno każdy z nas ma wśród znajomych osoby, które kiedyś odpalały przysłowiowego papierosa od papierosa, a teraz nawet w czasie wspólnych wizyt w pubie niewzruszone ignorują otaczających ich palaczy. Pamiętajmy, że wszystko jest kwestią odpowiedniej motywacji!
 

Previous ArticleNext Article
zobacz https://motulinka.com/kp/sale/ zobacz wiecej