Technologia

Jak działają uziemienia?

uziemienie
Uziemienia są niezwykle ważna kwestią, ich jakość wpływa na bezpieczeństwo użytkowania instalacji elektrycznej. Ochrona przed porażeniem prądem i ochrona odgromowa jest tutaj kluczową kwestią.

Uziemienie, jako ważny element instalacji

Poza tym, że uziemienia służą do ochrony przed porażeniami, mają za zadanie także odprowadzać ładunki elektryczne w obiektach zagrożonych wybuchem np. na stacjach benzynowych.
Aby sprawdzić czy instalacja elektryczna jest bezpieczna i spełnia wszystkie wymagania dotyczące ochrony przed porażeniem, trzeba wykonać pomiary rezystancji uziemienia. Dzięki nim, można określić wartość napięcia dotykowego powstałego na przewodzie ochronnym (należy je wykonać na etapie projektowania).

Regularne sprawdzanie uziemienia

Kontrolowanie stanu uziemienia jest niezwykle ważne ze względu na to, że jakiekolwiek wady mogą wystąpić dopiero w momencie wystąpienia przebicia.

Jak wygląda pomiar sprawności?

1. Mierzenie napięcia na zaciskach przyrządu po wymuszeniu prądu pomiarowego.
2. Wyliczenie miernikiem wartości rezystancji.
3. W przypadku pojedynczych uziemień wykonywana jest metoda trzybiegunowa.
Właściwie działające uziemienie to podstawa instalacji elektrycznej, dlatego nie warto ryzykować, lepiej regularnie sprawdzać cały system.
Jeżeli jesteś zainteresowany kursami elektrycznymi zapraszamy na szkolenie elektryczne do szkoły Zawodowe-Szkolenia.pl

Previous ArticleNext Article
https://beesafe.pl/porady/adac/ https://e-oko.com/magia-mebli-loftowych-historia-cechy-charakterystyczne-i-jak-je-wkomponowac-w-wnetrze/ https://beesafe.pl/porady/ubezpieczenie-zdrowotne-bez-pracy/