Biznes

Jak chronić swoje patenty

Uzyskanie patentu i jego skuteczne wykorzystanie na rzecz przedsiębiorstwa to trudne zagadnienie wymagające zarówno długich przygotowań jak i szybkiego działania. Firma nie może sobie pozwolić aby procedura Patentowa przyciągała się latami. Urzędzie i tak trwa miesiącami ale to wystarczy aby skutecznie ochronić patent przed rozpoczęciem produkcji.

 

Naszym zdaniem najważniejsze jest tutaj pozyskanie rzetelnej kancelarii która będzie świadczyć doradztwo patentowe. W zakres tego działania wchodzi wiele czynności, a najważniejsze z nich to badania związane z analizą obecnej sytuacji rynkowej zakresie ochrony innych patentów.

Należy też przeprowadzić gruntowną analizę tego, czy wyrób lub sposób wyrabiania nadają się do opatentowania i czy urząd ich nie unieważni. Podkreślamy, że było już kilka takich prób które po wielu staraniach skończyły się fiaskiem dla firmy zgłaszającej.

Naszym zdaniem warto zainwestować w ochronę patentową jeżeli potem rzeczywiście ma to przynieść nam wymierne korzyści. Ryzyko związane z potępieniem całej procedury może być bardzo duże, bo konkurencja na bazie samego produktu może dojść do sposobów wyrabiania tej rzeczy. Nie dzieje się to oczywiście od razu ale warto podkreślić, że ochrona patentowa zapewnia spokój przez dekadę, a nawet dłużej.

 

Previous ArticleNext Article
zobacz zobacz zobacz wiecje