Dom i wnetrze

Impregnacja marmuru, granitu i kamienia – jak to zrobić?

Proces impregnowania wyrobów opartych na kamieniu nie jest bardzo skomplikowany, ale żeby przebiegał właściwie, należy użyć do niego odpowiednich środków. Tzw impregnaty do kamienia mocno się jednak od siebie różnią, dlatego żeby wybrać właściwy, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Od czego zacząć?

Czym jest impregnacja i co warto wiedzieć na początek?

Odpowiednie impregnowanie domowych wyrobów z kamienia należy zacząć od zdania sobie sprawy z tego czym w ogóle jest impregnowanie i jak ma znaczenie dla struktury produktów. W najprostszym tłumaczeniu jest to nasycanie materiałów kamiennych różnorodnymi roztworami żywic i substancji chemicznych tak, by na poziomie cząsteczkowym roztwory te wnikały w kamień i wywoływały w nim konkretne zmiany. Na przykładzie środków ze strony https://www.e-akemi.com/impregnaty-do-kamienia-c-1.html widzimy, że takich produktów może być wiele, a ich skład jest różny. Jedne będą wzmacniać i zabezpieczać strukturę np. blatów kuchennych przed porysowaniem, inne zadbają o to, by na kamieniu nie osadzał się grzyb i glony, a jeszcze inne będą nabłyszczać powierzchnię np. w przypadku impregnatów do marmurowych schodów.

Podobnie, jak marmur, granit czy sztuczne kamienie impregnacji może podlegać mnóstwo innych produktów: płótno, drewno, beton, tynk, papier a nawet skóra wykorzystywana np. do produkcji mebli wypoczynkowych. Każda rzecz, która z upływem czasu może się starzeć i tracić swoją pierwotną jakość, może być impregnowana tzn nasączana właściwymi roztworami.

Środki do właściwej impregnacji wyrobów kamiennych

W profesjonalnych hurtowniach i sklepach oferujących impregnaty do kamiennych wyrobów bez problemu znajdziemy takie środki, które można będzie wykorzystać do odpowiedniego zadbania o blaty w kuchni, wykończenia marmurowe, kamienne schody, framugi ale i drobniejsze, posiadane w domach produkty dekorowane kamieniem. Na przykładzie specjalistycznego sklepu https://www.e-akemi.com będą to m.in impregnaty niemieckich producentów, którzy w zakresie konserwacji kamienia są w branży od ponad 75 lat. Takie doświadczenie sprawia, że proponowane przez nich roztwory, spraye i płyny impregnujące są sprawdzone nie tylko na setkach testów potwierdzających ich skuteczność, ale i na produktach tysięcy klientów, którzy od lat korzystają w nich w swoich domach.

Wiodący producenci impregnatów do kamienia zwracają dużą uwagę na to, żeby były one optymalnie dostosowane do typu kamienia, jego gatunku, grubości i charakteru. Inne więc kupimy środku do marmuru, inne do granitu, a jeszcze inne do piaskowca. Producenci tej klasy gwarantują wysoką jakość impregnatów, ich dobór do struktury kamienia oraz perfekcyjne połączenie składników w roztworach tak, by móc uzyskać pożądany przez klienta efekt impregnacji. Niektóre z preparatów będą wyłącznie czyścić powierzchnię blatów, inne nadadzą im lustrzanego połysku, jeszcze inne zlikwidują poślizgowość kamienia na posadzce czy sprawią, że wyrobu z marmuru umieszczone przy zbiorniku wodnym, nie będą zarastać glonami.

 

Previous ArticleNext Article
zobacz wiecje https://aavamobile.pl/nowoczesne-ogrzewanie-tarasowe-elegancja-spotyka-funkcjonalnosc/ https://beesafe.pl/porady/adac/