Ciekawe

Domowe sposoby konserwacji dzieł sztuki

Photo by Roman Drits / http://barnimages.com/

Dzieła sztuki znajdujące się w kolekcji wielu koneserów bardzo często wymagają odpowiedniej konserwacji. W szczególności konserwacja dzieł sztuki jest istotna w przypadku, gdy w swoim zbiorze posiadamy dzieła mające wiele lat. Niestety im starszy obraz, tym ciężej jest go pielęgnować na własną rękę. Zatem co powinniśmy zrobić w tym przypadku?

Właściwa pielęgnacja dzieł sztuki

Przede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, iż zakup dzieł sztuki to duża inwestycja. Często starsze obrazy znanych malarzy nie kosztują mało.
Z tego powodu inwestując w taki obraz musimy nieustannie o niego dbać. Bardzo ważna w takim przypadku jest odpowiednia konserwacja dzieła. To właśnie dzięki niej możemy zapobiec jego szybkiemu niszczeniu. Zatem kiedy oraz w jaki sposób pielęgnować nasze dzieła sztuki?

Kiedy konserwacja dzieł sztuki?

Odpowiednia pielęgnacja dzieł sztuki jak już wcześniej wspomniano znacznie wydłuży jego żywotność, dlatego warto robić to systematycznie.
Jest to bardzo istotne, aby wycierać przede wszystkim z kurzu takie dzieła, ponieważ może on powodować szybsze niszczenie się obrazu. Warto takie oczyszczanie wykonywać za pomocą suchej, miękkiej ściereczki, która nie pozostawia żadnych nitek. Mogą to być również specjalne zestawy wykonane z delikatnych materiałów do usuwania kurzu.

W jaki sposób wykonać konserwację dzieł sztuki?

Jeżeli nasz obraz przykładowo nie jest oszklony, a oprawiony jest tylko i wyłącznie w ramę, warto co pewien czas również tą ramę ściągnąć i dokładnie go oczyścić.
Taki zabieg wykonujemy tak samo jak w poprzednim przypadku. Najlepiej wycieranie kurzu rozpocząć od miejsca, gdzie obraz był przykryty ramą. Kolejno warto dokładnie oczyścić pozostałą powierzchnię. Jeżeli zauważymy, że farba się kruszy lub rozmazuje, powinniśmy skontaktować się natychmiast z odpowiednim specjalistą od konserwacji takich dzieł.
Przeprowadzenie odpowiedniej konserwacji dzieł sztuki może zapewnić naszym obrazom lub też rzeźbom zdecydowanie dłuższą żywotność. Należy mieć świadomość, iż przykładowo zawieszony obraz na ścianie po pewnym czasie będzie zbierał kurz, zwłaszcza w przypadku gdy dzieło nie jest oprawione w szkło i posiada tylko ramę. W takiej sytuacji warto systematycznie za pomocą miękkiej ściereczki usuwać kurz z naszego dzieła. Jednak jeżeli taki zabieg nie jest wystarczający lub też po pewnym czasie okaże się, że na ściereczce widoczne są resztki farby zmywające się z obrazu, warto udać się do odpowiedniego specjalisty.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PPKZ S.A.

Previous ArticleNext Article
zobacz wiecje https://buzzhouse.pl/minimalizm-i-cieplo-nowa-era-ogrzewania-tarasowego/ zobacz