Ciekawe

Czym będzie Centralne Repozytorium Kas?

Czym będzie Centralne Repozytorium Kas?
Cyfryzacja danych z kas rejestrujących nie jest nowością. Dotychczas wiele urządzeń fiskalnych pozwalało np. na przechowywanie kopii paragonów w formie elektronicznej. Wprowadzenie systemu online i uruchomienie Centralnego Repozytorium Kas sprawi jednak, że digitalizacja informacji na temat prowadzenia ewidencji nabierze zupełnie nowego znaczenia.

Transmisja danych z kas do CRK

Intensywne prace nad rozwiązaniami prawnymi, informatycznymi i technicznymi, które umożliwią rejestrowanie obrotu za pomocą urządzeń online, rozpoczęły się już jakiś czas temu. Od początku było chyba jednak pewne to, iż za sprawą nowego systemu w największym stopniu zmieni się prowadzenie ewidencji na kasie fiskalnej. I co najważniejsze, że nie będą to kosmetyczne modyfikacje dotychczasowych przepisów i wymogów.
Pojawienie się nowych urządzeń rejestrujących zostało zapowiedziane na 2018 rok. Ich premierę poprzedzi jednak wdrożenie nowoczesnego systemu, nazwanego przez ustawodawcę Centralnym Repozytorium Kas. Natomiast zadaniem tego rozwiązania informatycznego będzie gromadzenie wszystkich danych, transmitowanych przez urządzenia działające w trybie online. Warto podkreślić, że do pierwszego połączenia nowej kasy rejestrującej z CRK dojdzie już w momencie fiskalizacji konkretnego modelu. Później, w odpowiednich odstępach czasowych, urządzenie będzie przesyłało informacje do serwerów nadzorowanych przez MF.

Rezultaty wprowadzenia Centralnego Repozytorium MF

Ustanowienie nowego systemu kas rejestrujących z pewnością przyczyni się do szybszego rozwoju różnego rodzaju działalności gospodarczych, np. firm zajmujących się e-handlem. Dużą zmianą będzie m.in. pojawienie się e-paragonów fiskalnych, realizowanych właśnie przez urządzenia online. Ustawodawca zakłada wręcz, że w dalszej perspektywie wszyscy skorzystają na zmianach w przepisach. Transmisja danych z kas rejestrujących pozwoli bowiem na znacznie skuteczniejsze monitorowanie działań, które podejmują krajowi podatnicy. Dzięki temu możliwe będzie szybsze wyłapywanie różnych nieprawidłowości i efektywniejsze zwalczania tzw. szarej strefy. A to zapewni po prostu wyższe wpływy do budżetu państwa. Ponadto, rozwiązania prawne i techniczne, związane z wprowadzeniem kas fiskalnych online, mają promować obrót bezgotówkowy. Nowe urządzenia rejestrujące zagwarantują zarówno współpracę z Centralnym Repozytorium MF, jak i komunikację z terminalami płatniczymi.

Urządzenia fiskalne gotowe na komunikację online

Ustawodawca zapowiedział jednoznacznie, że zmiany w polskich przepisach fiskalnych będą przebiegały w sposób ewolucyjny. W praktyce oznacza to, iż od 2018 roku urządzenia rejestrujące dopiero zaczną być stopniowo łączone z CRK. Pisząc wprost, część przedsiębiorców jeszcze przez wiele lat będzie stosowała dotychczasowe kasy fiskalne. Niemniej jednak, w niektórych przypadkach regulacje prawne wymuszą wcześniejsze wdrożenie nowej technologii. I ma to zależeć od branży reprezentowanej przez konkretne przedsiębiorstwa.
Co można zrobić, żeby przygotować swoją działalność na modyfikacje w przepisach i ewentualny obowiązek wcześniejszej wymiany urządzenia rejestrującego? Doskonałym rozwiązaniem jest kasa fiskalna online ready. Model tego typu będzie można zmodernizować w taki sposób, aby uzyskał funkcje wymagane przez nowy system.

Previous ArticleNext Article
https://beesafe.pl/porady/odstapienie-od-umowy-kupna-samochodu/ https://e-oko.com/magia-mebli-loftowych-historia-cechy-charakterystyczne-i-jak-je-wkomponowac-w-wnetrze/ https://abweb.com.pl/taras-w-zimie-dlaczego-nie-tajniki-efektywnego-ogrzewania/