Biznes

Co to jest spedycja morska?

Od lat fracht morski cieszy się zaufaniem eksporterów i importerów. Wraz z rosnącą ilością przesyłek chociażby z Chin stale obserwuje się wzrost zainteresowania tym sposobem transportu. Przede wszystkim jest gwarancją tanich i bezpiecznych usług, a same towary docierają do odbiorców w stanie nienaruszonym. Warto jednak pamiętać o tym, że spedycja morska to coś więcej niż sam transport w kontenerach, drobnicy czy też na masowcach. To szereg usług, które określają kompleksową obsługę z dostawą wraz z magazynowaniem ładunków czy też załatwianiem formalności.

Na czym polega fracht morski?

Drogą morską są przewożone różnego rodzaju ładunki. W zależności od ich specyfiki wykorzystuje się kontenery drobnicowe, paletowe, poszerzane, open top, platformowe, chłodnicze czy też zbiornikowe. Ta różnorodność pozwala dopasować odpowiednie narzędzia do potrzeb. Spedycja multimodalna jest realizowana w systemie door-to-door, więc obejmuje również transport lotniczy, drogowy czy kolejowy do portu i z portu do odbiorcy. Właśnie ta kompleksowość usług sprawia, że fracht morski jest niezwykle atrakcyjnym zestawem szeregu usług. To planowanie i zarządzanie transportem, obsługą celną, dokumentacją, które ma za zadanie również znacząco obniżać koszty, jest niezwykle istotne dla nadawców i odbiorców i jest najważniejszą zaletą frachtu morskiego. Poza tym ta droga zapewnia również terminowe i bezpieczne doręczenia zarówno towarów standardowych, jak i niebezpiecznych i ponadgabarytowych.

Bezpieczny fracht morski

Transport morski jest jedną z najbardziej atrakcyjnych alternatyw przewozów ładunków na dłuższe odległości. Co prawda, nie jest to opcja dla tych klientów, którym zależy na czasie, ale jest bezpieczniejsza i bardziej ekologiczna niż na przykład transport drogowy. Jest również tańsza niż przewozy lotnicze i w tym zestawieniu nie ma ograniczeń w wielkości oraz w wadze ładunku. W efekcie przy wyborze konkretnej drogi warto określić swoje potrzeby i oczekiwania, a z pewnością w wielu wypadkach to właśnie fracht morski będzie chętnie wybierany.

Popularna spedycja morska pozwala przewozić nawet duże ładunki niemalże w nieograniczonej ilości. Rozwijające się porty morskie wraz z całą infrastrukturą zapewniają również sprawne załadunki i rozładunki, a dostęp do usług multimodalnych pozwala łączyć różne środki transportu, aby jak najlepiej realizować zlecenie klienta. Jak widać drogą morską można więc dostarczać ładunki niemalże w każde miejsce na świecie.

Transport dużych ładunków

Historycznie rzecz biorąc, to właśnie transport morski jest najstarszym sposobem na przewożenie ładunków z miejsca na miejsce. Obecnie oczywiście fracht obejmuje szereg innych usług i jest przede wszystkim dedykowany dużym ładunkom, choć bez problemu przewozi się również drobnicę i dlatego właśnie niezwykle ważny jest nawet wybór rodzaju statku. Do wyboru mamy drobnicowce, masowe, tankowce czy kontenerowce. I to właśnie spedytor jest odpowiedzialny za to, by dopasować odpowiednie rozwiązanie do potrzeb klienta.

Previous ArticleNext Article

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *