Motoryzacja

Co sprawdza rzeczoznawca samochodowy?

Jeżeli przydarzyła się nam stłuczka lub wypadek nie z naszej winy, pierwszym co robimy by doprowadzić auto do stanu używalności jest wezwanie rzeczoznawcy od ubezpieczyciela sprawcy wypadku. Obejrzy on samochód, oceni szkody oraz sporządzi wstępny kosztorys napraw. Niemniej trzeba tutaj jasno powiedzieć, że nie zawsze rzeczoznawca jest w 100% obiektywny w kwestii orzekania o tym ile co kosztuje i ostatecznie ile należy się nam odszkodowania. Dlatego też warto w swoim czasie sprawdzić ile kosztują części, które będą musiały zostać wymienione w naszym aucie z powodu problemów powypadkowych. Jeżeli nadal nie wierzymy w to, że rzeczoznawca nie robi nas w konia, zaczerpnijmy opinii innego fachowca w tej dziedzinie.

Wiemy już co sprawdza rzeczoznawca samochodowy, więc nie powinno być problemu z oceną, czy kolejny fachowiec zrobi dobrą robotę. Aby dać sobie większe szanse wybierzmy takiego, który jest zupełnie niezależny od żadnej firmy ubezpieczeniowej.

Jak sprawdzić czy rzeczoznawca samochodowy nie jest zależny od firmy ubezpieczeniowej?

Wystarczy albo zapytać, albo po prostu poszukać odpowiedniego ogłoszenia w gazetach lub w sieci. Znajdziemy na pewno bardzo wiele ogłoszeń, gdzie będzie pisało że rzeczoznawca jest w pełni niezależny, np. firma JW Group z Warszawy posiada profesjonalnych i niezależnych rzeczoznawców – https://odkupodszkodowania.pl/rzeczoznawca-samochodowy/. Oni lubią podkreślać ten fakt, ponieważ wtedy jest większa szansa że ktoś się zgłosi.

Ostatecznie gdy juz dojdzie do spotkania z rzeczoznawcą, przyjdzie pora na oględziny pojazdu. Pamiętajmy by wskazać wszystkie uszkodzenia powstałe w wyniku wypadku bardzo dokładnie, jak również opowiedzieć fachowcowi jakie podzespoły auta przestały działać lub odmówimy posłuszeństwa krótko po momencie kolizji. Zwiększy to szansę na zaproponowanie dobrego kosztorysu, który spowoduje że na pewno nie stracimy na takiej naprawie. Weźmy jeszcze pod uwagę inne sprawy, ponieważ nie zawsze do końca zdajemy sobie sprawę z tego, co sprawdza rzeczoznawca samochodowy.

Niemniej warto wiedzieć o tym, że nie wszystkie uszkodzenia które są widoczne, są jedynymi uszkodzeniami. Jeżeli będzie taka potrzeba, pozwólmy fachowcowi podpiąć do naszego auta komputer diagnostyczny, za którego pomocą będzie można sprawdzić jakie podzespoły jeszcze przestał działać, a mogło się tak stać na przykład w wyniku poprzecieranych przewodów, zniszczonych wiązek kabli i tak dalej. Ogólnie rzecz biorąc, uszkodzenia kolizji to nie przelewki, dlatego zaufajmy w pełni rzeczoznawcy, zwłaszcza jeśli jest on osobą niezależną. Nie jest oczywistym to, czy ubezpieczyciel zaakceptuje taki kosztorys i czy będzie chciał wypłacić nam odszkodowanie, ale mając niezależną opinię zawsze otwartą pozostanie droga do wyjaśnienia sprawy w sądzie. Zazwyczaj odzyskuje się pełną kwotę, na jaką opiewają uszkodzenia.

Previous ArticleNext Article