Technologia

Ciepła woda na działce

Ciepła woda na działceZima powoli odchodzi już w zapomnienie, a przed nami kilka miesięcy słońca i wysokich temperatur. W tym okresie chętnie spędzamy czas na działce, rozkoszując się bliskością natury. Większość domków letniskowych nie jest podłączona do sieci miejskiej, zatem o ciepłą wodę w kranie musimy zadbać na własną rękę. Jak to zrobić?

Kryteria wyboru

Ciepłą wodę w domkach działkowych zapewnią nam podgrzewacze, które przy sporadycznym użytkowaniu sprawdzą się doskonale. Jednym z ważniejszych czynników decydujących o wyborze podgrzewacza jest sposób jego zasilania. Na rynku dostępne są urządzenia elektryczne i gazowe. Ogrzewacze wody możemy porównać między innymi tutaj. Obecnie większość działek podłączona jest do sieci elektrycznej, natomiast podłączenie gazu występuje sporadycznie. Jeżeli mamy jednak na działce wszystkie media, to należy zastanowić się ekonomicznością tych rozwiązań. Weźmy pod uwagę jak często potrzebujemy ciepłej wody i ile osób z niej korzysta. Nie bez znaczenia są także nasze możliwości metrażowe – nie wszędzie znajdziemy miejsce na zamontowanie dużego bojlera czy junkersa.

Przepływowe podgrzewacze wody

W altanach i domkach na działkach najczęściej decydujemy się na montaż podgrzewaczy przepływowych. Ciepła woda potrzebna jest nam tylko od czasu do czasu i nie ma konieczności nieustannego utrzymywania odpowiedniej temperatury. Niewątpliwą zaletą tego typu podgrzewaczy jest fakt, iż ich montaż nie wymaga żadnej ingerencji w istniejącą instalację. Na ich korzyść przemawia także niska cena. Zasada działania podgrzewaczy przepływowych jest bardzo prosta – uruchamiają się one dopiero wtedy, gdy okręcimy kran. Woda przechodzi przez urządzenie i jest w nim podgrzewana. Wyłączenie podgrzewacza następuje wraz z zakręceniem kurka z wodą. Należy jednak pamiętać, iż podgrzewacze przepływowe mają niską wydajność. Z tego względu do urządzenia powinien być przyłączony tylko jeden punkt poboru wody – w innym przypadku czas oczekiwania na ciepłą wodę znacznie się wydłuży.

Bojlery, czyli podgrzewacze pojemnościowe

Pojemnościowe podgrzewacze wody, czyli popularne bojlery, magazynują podgrzaną wodę w specjalnym zbiorniku. Rozwiązania to najczęściej stosuje się w domkach jednorodzinnych, jednak na działce również zda egzamin. Zamontowanie bojlera będzie dla nas opłacalne, jeżeli zależy nam na ciągłym utrzymaniu temperatury wody, bowiem jest na nią duże zapotrzebowanie. Należy pamiętać, że im większy bojler kupujemy, tym bardziej mogą wzrosnąć nasze rachunki za prąd. Urządzenie to zajmuje dużo miejsca, wymaga wygospodarowania dodatkowej przestrzeni. Bardzo istotne jest także zapewnienie właściwej izolacji, aby ciepło z bojlera nie uciekało.

Previous ArticleNext Article