Braki w uzębieniu to powszechny problem Polaków – szacuje się, że co drugi Polak ma ukruszony ząb lub też całkowity jego brak. Ubytki tego typu są niezwykle groźne dla integralności reszty zębów oraz wyglądu naszej twarzy. Jakie skutki niesie za sobą brak chociażby jednego zęba?
Kiedy brak zęba…
Brak jednego zęba to przede wszystkim problem estetyczny, szczególnie kiedy luka jest usytuowana z przodu. Brak jednego zęba sprawia, że sąsiadujące zęby tracą swój punkt podparcia i mogą zacząć przesuwać się na boki. To ciągnie za sobą reakcję łańcuchową i inne zęby również zmieniają swoje naturalne położenie. Kiedy zęby przesuwają się mogą się one zacząć niebezpiecznie chwiać. To prowadzi również do tego, że w wyniku nadmiernego nacisku zaczną one samoistnie wypadać!
Kiedy w szczęce brakuje więcej niż jednego zęba zmienia się wygląd naszej twarzy: wraz z zanikiem kości zapada się dziąsło, wielokrotnie można także usłyszeć, jak zmienia się nasz sposób wymowy. Kiedy brak więcej niż jednego zęba zmienia się także nasza mimika.
Braki w uzębieniu wpływają nie tylko na nasze zdrowie, ale i samopoczucie. Braki w uzębieniu mogą sprawiać, że niechętnie będziemy się uśmiechać, zaczniemy niewyraźnie mówić- wszystko po to, aby ukryć luki. Z czasem całkowicie zaczynamy wycofywać się z życia towarzyskiego.
Jakie rozwiązania mamy współcześnie do dyspozycji? Obecnie najpopularniejsza jest metoda leczenia implantologicznego. Taki rodzaj zabiegów wykonywany jest pod znieczuleniem miejscowym, uprzednio zaś konieczne jest zrobienie panoramicznego zdjęcia rentgenowskiego szczęki. Dzięki niemu możliwe będzie określenie, czy kość nie cofnęła się i czy implanty zębów będą miały szansę na zrośniecie.
Poza implantami możliwe jest także stosowanie mostów – ta metoda wymaga jednak spiłowania sąsiadujących zębów, aby na nich umieścić most.