Industrialny styl, jaki towarzyszy modernistycznym wnętrzom może wydawać się chłodny i odpychający, ale tak naprawdę odznacza się dużą prostotą, która może zostać ocieplona ciepłymi dodatkami, a efekt jest zawsze elegancki. Prefabrykowane ściany betonowe to jeden z materiałów, które często wykorzystuje się do wykończenia wnętrz. Znajdują one swoje zastosowanie w salonach, sypialniach, łazienkach i kuchniach budząc coraz większą popularność.
Beton nie ogranicza się jedynie do industrialnych wnętrz.
Prefabrykowane ściany betonowe pięknie prezentują się w odsłoniętej formie. Inspiracją do takiego wykończenia wnętrz jest styl przemysłowy, widziany w halach produkcyjnych lub loftach biur. Wbrew pozorom surowe i minimalistyczne przestrzenie to nie jedyne miejsca, w których można dodać betonowe akcenty. Ten prosty materiał sprawdzi się też w klasycznej i przytulnej aranżacji. Wystarczy tylko połączyć go z drewnem. Takie zestawienie na pewno wprowadzi powiew świeżości w każdej stylistyce.
Zalety i wady płyt z betonu architektonicznego.
Największą zaletą betonu jest jego odporność. Wybierając ten materiał, nie trzeba obawiać się, że płyta z betonu zarysuje się, zniszczy pod wpływem wilgoci czy wysokiej temperatury. Ponadto kompozyt ma właściwości izolacji akustycznej, oraz nie wymaga wkładu w pielęgnację. To szczególnie przydatna cecha w kuchni, ponieważ powstają tam plamy, które ciężko zmyć, szczególnie w okolicach blatów roboczych, lub stanowisk, gdzie się gotuje, jak kuchenki lub piece. Dlatego też popularnym wyborem wypełnienia przestrzeni między wiszącymi półkami, a dolnym zagospodarowaniem kuchni, są właśnie prefabrykowane ściany betonowe.
Wady, z którymi trzeba się liczyć.
Jednak beton architektoniczny, tak jak każdy materiał, ma swoje wady. Przede wszystkim wyróżnia go dość kontrowersyjny charakter, który w jednych budzi ogromną sympatię, zaś u innych niechęć do chłodu wnętrza. Surowy, wręcz ascetyczny, jeśli jest nieumiejętnie rozprowadzony sprawia, że pomieszczenie jest zimne i nieprzyjemne dla oka. Minusem płyt z betonu jest też ich waga. Duże płyty mogą ważyć nawet 50 kg, dlatego też wymagają one solidnego, wzmocnionego podłoża i wysokiej jakości mocowań. Ta właściwość powoduje, że nie sprawdzą się w każdym wnętrzu, oraz konstrukcji wybudowanej nieruchomości. Rynek posiada jest zamienniki, będące alternatywą do płyt betonowych, w postaci tynku betonowego.