Zdrowie i uroda

Badania piersi – co każda kobieta wiedzieć powinna

flower-731300_1280Badanie piersi w okresie laktacji.

Mimo że ciąża i karmienie piersią zmniejszają ryzyko raka piersi, żadna przyszła i świeżo upieczona mama nie powinna zapominać o regularnym badaniu piersi. Zmiany w piersiach mogą pojawić się tak w czasie ciąży, jak i w czasie laktacji. Kiedy należy zrobić badanie USG piersi i jak często przeprowadzać samobadanie?

Badanie piersi – dlaczego warto, a nawet trzeba?

Najczęściej występującym u kobiet złośliwym nowotworem jest rak piersi. Dlatego właśnie każda kobieta, która ukończyła już 20. rok życia, powinna regularnie, raz w miesiącu, przeprowadzać samobadanie piersi. Kobiety, które skończyły 30 lat oprócz samodzielnego badania piersi powinny także przeprowadzać badanie palpacyjne piersi podczas wizyt u ginekologa. Kobietom po 40tce zaleca się też robienie badań mammograficznych – najpierw raz na dwa lata, następnie raz w roku.

Badanie USG piersi a laktacja.

O tym, że podczas laktacji piersi ulegają zmianie, wie każda mama. Jeśli przed urodzeniem dziecka nauczymy się badać nasze piersi, to podczas laktacji łatwiej będzie nam odnaleźć ewentualne niepokojące zmiany w ich obrębie. Miejsca zastoju pokarmu możemy poznać po tym, że można je przesuwać. Natomiast zmiany patologiczne, zgrubienia oraz guzy, najczęściej pozostają nieruchome.
Czasem spotykamy się z twierdzeniem, iż badanie USG piersi w okresie laktacji może dawać przekłamany wynik. To oczywiście mit. To prawda, że interpretacja wyniku USG jest trudniejsza, gdy produkowane jest mleko. Może wtedy okazać się, że pojawiają się różne zagęszczenia bądź zatykają się kanaliki mleczne. Jednakże dobry specjalista bez problemu poradzi sobie z takimi trudnościami. Dlatego tak ogromne znaczenie ma wybieranie takich placówek, w których zostaniemy zbadane przez doświadczonych lekarzy. Jeśli mamy jakieś wątpliwości, badanie USG można wielokrotnie bez ryzyka powtórzyć.

Kiedy robić USG piersi?

Badanie USG piersi możemy wykonać w dowolnym, dogodnym dla nas dniu. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że jeśli nasze cykle menstruacyjne są unormowane, to lepiej będzie, jeśli wybierzemy się na badanie w pierwszej połowie cyklu.
Kobiety karmiące piersią powinny regularnie wykonywać samodzielnie badanie piersi. Jeśli tylko wyczujemy coś niepokojącego, nawet najmniejszą zmianę, należy jak najszybciej udać się na badanie USG. Trwa ono tylko kwadrans, jest całkowicie bezbolesne, a może uchronić nas przed poważnymi konsekwencjami dla naszego zdrowia.
Wiele kobiet boi się, że zrobienie USG piersi w czasie laktacji spowoduje zmianę konsystencji, barwy lub smaku mleka. Jest to oczywiście nieprawda! Czynniki te w żaden sposób nie są zależne od badania.

Mammografia a laktacja

Również mammografia nie zmienia smaku, konsystencji lub barwy mleka ani nie wpływa negatywnie na zdrowie karmiącej mamy. Badanie to może być jednak bardzo bolesne dla kobiety – piersi są mocno uciskane. Trzeba więc pamiętać o odciągnięciu pokarmu przed wykonaniem mammografii.
Więcej: http://medelapolska.pl/badanie-piersi-w-okresie-laktacji/

Previous ArticleNext Article
lusion-fp7.org live url kujec.pl