Dom i wnetrze

Pochłaniacze wilgoci: wilgoć w domu

pochłaniacze wilgociWilgoć w domu to prawdziwa zmora dla jego mieszkańców, a niestety problem dotyczy niejednego z nas. Jak rozpoznać, że mamy problem z wilgocią?

Wilgoć w domu – jak rozpoznać

Wilgoć w postaci niewidocznej pary wodnej znajdującej się w powietrzu znajduje się na co dzień w naszych mieszkaniach i występuje np. podczas prania czy gotowania. Jest to naturalne krótkotrwałe podwyższenie wilgotności powietrza. Jednak problem pojawia się, gdy wilgoć ta nie jest w żaden sposób odprowadzana. Następuje wtedy zjawisko kondensowania się pary wodnej na ścianach i innych powierzchniach, które nasila się szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Inną przyczyną niebezpiecznego wzrostu poziomu wilgoci w budynku jest działanie czynników atmosferycznych – ulewne deszcze, podtopienia, powodzie.
Można wymienić kilka łatwo dających się zauważyć skutków nadmiernej wilgoci w naszym domu:

  • skroplona para wodna zbierająca się w zimnych miejscach, na przykład na oknach,
  • łuszcząca się farba,
  • odchodzenie tapet czy tynku od ścian,
  • mokre plamy na ścianach (rozwój pleśni),
  • grzyb,
  • zapach stęchlizny.

Skutki przebywania w zawilgoconych pomieszczeniach

Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniu, w którym się rozwijają się te niebezpieczne dla zdrowia czynniki jest bardzo szkodliwe. Tak więc w/w oznaki wilgoci powinniśmy traktować jako ostateczny alarm. Pamiętając, że stosowanie preparatów grzybobójczych to tylko chwilowe rozwiązanie problemu.
Wilgoć w wewnątrz mieszkania w temperaturze 20-22°C powinna wynosić w granicach 30-65%, natomiast w wyższych temperaturach wilgoć nie powinna przekraczać poziomu 55%. Ponieważ jest to środowisko najbardziej sprzyjające do wytwarzania się grzybów, pleśni i innych drobnoustrojów, które wpływają szkodliwie na zdrowie Twoje i Twoich Bliskich, a także zwierząt. Na pewno pierwszym krokiem jest pomiar wilgotności pomieszczenia. Następnie staramy się obniżyć wilgotność wewnątrz mieszkania i w porę zainwestować w pochłaniacz wilgoci, aby utrzymać prawidłowy poziom wilgotności w swoim domu!
źródło: Pochłaniacze wilgoci

Previous ArticleNext Article
https://motulinka.com/kp/rozki-beciki-niemowlece/ Stolik pomocniczy na laptopa Stolik pomocniczy do kanapy loft