Ciekawe

Zalety opakowań kartonowych


Opakowania kartonowe towarzyszą w zasadzie każdej formie działalności handlowej. Jeszcze nie tak dawno temu chętnie zastępowane odpowiednikami z tworzyw sztucznych, dziś ponownie wracają do łask producentów, sprzedawców i samych nabywców. Nie ma w tym nic dziwnego, zalety opakowań kartonowych są nie do przecenienia.

Jak powstają opakowania kartonowe?

Popularne kartony wytwarzane są z tektury, jednak trudno mówić tu o jej konkretnym rodzaju. Zastosowanie odpowiedniego materiału zawsze determinuje rodzaj produktu, który w danym opakowaniu ma być przechowywany.
Sama tektura powstaje w procesie sklejania płaskich oraz falistych warstw papieru. To właśnie ze względu na ilość warstw następuje klasyfikacja materiałowa tektury.
opakowania kartonowe wytwarza się w procesie wycinania i sklejania płyt tekturowych. Najczęściej stosowana jest tu tektura trójwarstwowa z falami typu B, C lub E. W przypadku, gdy zgłaszane jest zapotrzebowanie na opakowanie kartonowe o podwyższonej wytrzymałości, w procesie produkcji używa się tektury pięciowarstwowej, składającej się z fal o różnej wielkości, lub siedmiowarstwowej, o strukturze BCA. Z kolei tektura dwuwarstwowa najczęściej znajduje zastosowanie jako warstwa ochronna, służąca do osłony produktu podczas magazynowania i transportowania.

Zalety kartonu – wytrzymałość

Rozważania na temat długiej listy zalet tego typu opakowań, warto rozpocząć od ich wytrzymałości. Tektura falista stanowi doskonałą barierę, która skutecznie chroni produkt przed uszkodzeniami mechanicznymi. Choć pozornie nie jest to takie oczywiste, niektóre rodzaje kartonowych opakowań mogą osiągać klasę ciężkości nawet kilku kilogramów na m2! Dotyczy to zwłaszcza kartonów wykonanych z tektury siedmiowarstwowej. Takie opakowania przeznaczone są do magazynowania i transportu ciężkich przedmiotów, oraz wszystkich tych, które ze względu na swoje właściwości, są w znacznym stopniu narażone na uszkodzenia.
Aby uzmysłowić sobie jak bardzo wytrzymałym materiałem jest tektura, proponujemy prosty eksperyment, polegający na rozdarciu tekturowego opakowania. Nie jest to takie proste, prawda?

Aspekt ekologiczny

Mówiąc o zaletach kartonowych opakowań, nie sposób nie wspomnieć o ich ekologicznych właściwościach. Opakowania kartonowe mogą być ponownie wykorzystane w procesie recyklingu, to oczywiste. W tym miejscu nie kończy się jednak ekologiczny aspekt tektury. Okazuje się bowiem, że zużyte kartony, zwłaszcza służące do przechowywania produktów płynnych, są coraz częściej poddawane procesowi spalania w celu uzyskania energii cieplnej. O ich potencjale energetycznym świadczy wysoka zawartość pulpy drzewnej.
Modernizowane są także procesy produkcyjne, co dodatkowo wpływa na ekologiczny charakter opakowań kartonowych. Coraz większa liczba producentów stawia na odnawialne źródła, które dostarczają zapas energii w znacznej mierze pokrywający zapotrzebowanie zgłaszane przez zakład produkcyjny. Szacuje się, że udział energii odnawialnej w procesie opakowań z tektury, średnio przekracza 65 procent całkowitego zużycia.

Previous ArticleNext Article
umie.com.pl zobacz equarterdevelopment.org