Technologia

Wały napędowe

kółkaWał jest to element maszyny, przeważnie o kształcie walca, który obraca się wokół własnej osi ze znajdującymi się na niej częściami, służącymi do przenoszenia momentu obrotowego. Wał nie może mieć osadzonych na sobie kół zębatych, piast i tarcz hamulcowych. Ich odmianą są wały napędowe których zadaniem jest napędzanie podzespołów maszyny, nie mających możliwości bezpośredniego połączenia ze względu na za dużą odległość od siebie. Wały napędowe znajdują zastosowanie głównie w samochodach z silnikiem z przodu, który napędza oś tylną.
Ultralekkie wały napędowe tworzone na bazie włókien węglowych powodują przenoszenie momentu obrotowego silnika w stosunku do napędzanego urządzenia. Dzięki ich właściwościom nie jest konieczne używanie łożysk na całej długości wału. Wiąże się to ze znacznymi oszczędnościami materiałowymi. Wały napędowe dzięki tworzywu z którego są wykonane odporne są na korozję, dzięki czemu mogą być stosowane w rudnych warunkach atmosfery chemicznej. Wały napędowe dzięki dużej wytrzymałości mechanicznej i niewielkiej masie mają mały moment bezwładności, który ułatwia rozruch mechaniczny układu. Bez względu na rozmiar, wały charakteryzuje niewielki ciężar co działa pozytywnie na ich transport, montaż i konserwację.
Wały napędowe stosowane są do przenoszenia momentu obrotowego silnika napędowego do przekładni wirnika wentylatora chłodniowego. Dzięki ich właściwością można stosować je w ciężkich warunkach chemicznych, ze względu na ich naturalną odporność na korozję. Dzięki ich masie wykluczane są elementy napędowe tj. silnik, łożyska.

Previous ArticleNext Article
https://beesafe.pl/porady/kara-za-brak-przegladu/ https://www.fcbu.org/nowoczesny-przedpokoj-inspiracje-i-aranzacje/ zobacz wiecej