Zaproś nowoczesność do salonu

building-802020_1280Salony w stylu nowoczesnym nie tylko chwytają za oko, ale przede wszystkim są wyjątkowo funkcjonalne i stosunkowo proste w aranżacji.

Nowoczesne meble ozdobą salonu

Podstawą salonu urządzonego w nowoczesnym stylu są nowoczesne meble pokojowe. Czym się charakteryzują? Można wyróżnić dwa podstawowe nurty – pierwszy czerpie z minimalizmu, drugi preferuje futurystyczne formy i awangardowe bryły.

Nowoczesny minimalizm

Nowoczesny minimalizm to przede wszystkim stonowane barwy, maksymalne ograniczenie faktur i oszczędność formy. Bryły mebli są proste, ale nie oznacza to, że nieefektowne. To właśnie ich prostota chwyta za oko, nadając wnętrzu nowoczesny styl. Ale uwaga, żeby meble faktycznie spełniały swoją funkcję dekoracyjną, muszą być wykonane z dbałością o szczegóły i jakość wykorzystanych materiałów, bo to właśnie one będą na pierwszym planie.

Zabawa futuryzmem

Futurystyczne meble zaskakują bryłą i odważnymi rozwiązaniami kolorystycznymi. Chwytają za oko i momentalnie zwracają na siebie uwagę. Ale uwaga, takie rozwiązania nie znoszą konkurencji i są dość trudne w aranżacji – jeśli przesadzimy z ilością mebli, faktur i kształtów, ryzykujemy przesyt aranżacyjny i przestrzenny chaos.

A co z dodatkami?

W nowoczesnych wnętrzach to meble powinny być na pierwszym planie, ale nie oznacza to, że nie warto stosować żadnych dodatków. We wnętrzach z futurystycznym pazurem sprawdzą się detale wykonane z kolorystycznie kontrastowych tworzyw sztucznych i polerowanego na wysoki połysk metalu.
We wnętrzach o minimalistycznym charakterze musimy zdecydować, czy przestrzeń ma być jednorodna, czy chcemy wprowadzić odrobinę kontrastów. Jeśli to pierwsze, postawmy na wazony, niewielkie dywany i poduszki utrzymane w podobnej kolorystyce i o podobnych charakterze. Jeśli to drugie, możemy odrobinę zaszaleć z kolorem i kontrastami. Świetnym i bardzo tanim sposobem na ożywienie zbyt jednorodnego wnętrza jest wprowadzenie dodatkowych barw za pomocą poduszek – z szarościami świetnie wygląda mięta lub koral, grafit przełamie karmin, a biel ożywią pastele.